Jaký je život v pěstounské rodině popisovaly děti obrázky a videoklipy

obrazek
28. listopadu 2023 11:42, Bc. Eva Mertlová

Jaký je život v pěstounské rodině očima samotných dětí? Takové bylo zadání soutěže „V pěstounské rodině je fajn“, kterou vyhlašuje pravidelně Plzeňský kraj. V letošním roce došlo k rozšíření zadání soutěže, děti nemusely jen kreslit obrázky na zadané téma, ale byla přidána také kategorie videí. Na slavnostním vyhlášení soutěže v Techmania Science Centru Plzeň pak byly předány ceny nejlepším autorům videí i několika obrázků. Ceny za Plzeňský kraj předávali hejtman Rudolf Špoták, jeho náměstek Martin Záhoř a také patronka kampaně na pěstounskou péči v Plzeňském kraji Andrea Verešová.

Celkem porota hodnotila 28 výtvarných děl a 16 videí. "Bylo pozoruhodné, jak šikovně si děti dokázaly poradit s videem, jak se jim podařilo opravdu ten svůj život ztvárnit a popsat. Přiznávám, že mi občas šly slzy do očí. Věřím, že tato forma vyjádření byla příjemným zpestřením soutěže a děti měly možnost odkrýt tak své vnitřní pocity. Klobouk dolů před těmi rodinami, které takhle s dětmi v pěstounské péči pracují," řekl hejtman Rudolf Špoták po zhlédnutí řady vítězných videí.

Oceněno bylo celkem 5 vítězných videí a dva obrázky. Děti spolu se sourozenci a rodiči si přebraly věcné ceny, kterými byly například stavebnice Lego, vstupenky do ZOO a BZ Plzeň. Hlavní cenou pro absolutního vítěze byla cena zážitková. "Vzhledem k tomu, že se soutěžilo v natáčení videí, vybrali jsme pro absolutního vítěze zážitek v plzeňském SIT PORTu, kde si bude moci prohlédnout podcastové studio, vyzkoušet si natáčení videa a práci s ním, nebo si zkusí řídit robotického psa. Věřím, že to bude netradiční zážitek," doplnil hejtman Rudolf Špoták.


Plzeňský kraj v květnu letošního roku odstartoval kampaň na podporu pěstounské péče, která má přiblížit činnost pěstounů a také na základě jejich dlouhodobého nedostatku upoutat nové zájemce o pěstounství. Kampaň má také jednotnou formou komunikace pod jednotným vizuálním stylem přinést osvětu o pěstounství a také zvýšit obecné povědomí o této činnosti.

"Pro děti je samozřejmě lepší, když vyrůstají v milujících rodinách než v jakýchkoli ústavech, od kterých se proto ustupuje. Náročné ale je tyto kapacity zajistit," vysvětlil vedoucí odboru sociální péče KÚPK Filip Zapletal, když současně připomněl, co vlastně pěstounská péče je: "Jde o formu náhradní rodinné péče o děti. Zákon rozlišuje tři formy – zprostředkovanou, nezprostředkovanou a na přechodnou dobu. Stát na hmotné zabezpečení dítěte finančně přispívá a odměnu vyplácí tomu, komu bylo dítě do osobní péče svěřeno. Novým pěstounům ale rádi veškeré informace a možnosti rádi předáme," dodal Zapletal s tím, že každé první pondělí v měsíci jsou pořádány pravidelné dny otevřených dveří na odboru sociálních věcí a další informace lze nalézt na portále ZDE.


Galerie