Již podruhé se v Plzni uskutečnila konference na téma paliativní péče, která po loňském startovním ročníku vzbudila velký zájem v řadách odborníků a zaměstnanců oblasti sociálních služeb. Akce proběhla za podpory Plzeňského kraje v režii Hospicu sv. Lazara.
Konference se uskutečnila ve společenském sále SOU elektrotechnického Plzeň. Účastníci zcela zaplnili sál. Zahajovacího slova se ujal náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Tomáš Soukup. Konference se účastnil také náměstek hejtmana pro oblast investic a majetku Martin Záhoř.

Součástí programu, který byl nabitý odbornými bloky na téma statistická data, etika a komunikace nebo klinický blok, byly i diskuze s přednášejícími a také zapojení do hlasování ke kvalitě a dostupnosti paliativní péče v ČR i v kraji prostřednictvím chytré aplikace, kde mohli účastníci také klást otázky do pléna.
"Jsem velmi rád, že o konferenci je takový zájem. Napovídá o potřebnosti diskuze k tématu paliativní péče. Přesto vnímám konferenci ne jako odbornou ale spíše jako možnost setkání s lidmi ze sociálních služeb a také potřebné té diskuze k tomu, co nás v paliativní péči trápí. Lidé, kteří v oboru pracují, do své práce dávají srdce. My jako kraj můžeme pomoci s řadou finančních problémů. Proto děkuji za organizaci takové akce Hospicu sv. Lazara," uvedl Tomáš Soukup.
Mezi přednášejícími byla také ředitelka krajského zařízení DS Kdyně Lucie Víznerová. Představila práci v pobytových službách krajských organizací vč. prezentace výsledků dotazníkového šetření mezi zařízeními v oblasti paliativní péče.

Novinky v oblasti paliativní péče, které vznikly na základě podnětů mmj. účastníků prvního ročníku konference, představila Jiřina Helíšková. Je mezi nimi pracovní skupina, na jejímž vzniku se podílel také Plzeňský kraj. Skupina pracuje se zaměstnanci v sociálních službách i zdravotnictví a také s nimi diskutuje o potřebách péče. Dále je to ambulance paliativní péče v Domažlicích a mobilní hospic v Klatovech, kterému výrazně pomohlo město Klatovy.