Hlavatý před 53 lety následoval Palacha

19. ledna 2022 15:19, aktualizováno 15:21, Bc. Patrik Pátek
Jan Palach nebyl v roce 1969 jedinou ‚živou pochodní‘, která svým činem protestovala proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po začátku okupace Československa armádami států Varšavské smlouvy. Pouhý den po úmrtí Jana Palacha se v Plzni upálil pětadvacetiletý pivovarský dělník Josef Hlavatý. Svůj čin proti „ruským okupantům“ zažehnul na podstavci tehdy odstraněného pomníku T.G.Masaryka na někdejším Dukelském náměstí (dnešní Náměstí T. G. Masaryka). V těchto místech Hlavatého protestní akt připomněla dnes hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová společně s radními Radkou Trylčovou a Marcelou Krejsovou.

Josef Hlavatý
(4. prosince 1943 Křimice - 25. ledna 1969 Plzeň)
Pivovarský dělník, který se upálil ve večerních hodinách v pondělí 20. ledna 1969 v Plzni. Inspirován byl podobným činem Jana Palacha, který se upálil na Václavském náměstí v Praze o čtyři dny dříve. (zdroj: Wikipedie)