Hejtmanka zahájila Dny lidové architektury v Plzeňském kraji

obrazek
19. července 2021 11:03, aktualizováno 11:12, Bc. Eva Mertlová

V sobotu 17. července byl na Selském dvoře U Matoušů v Plzni Bolevci slavnostně zahájen 9. ročník akce nazvané Dny lidové architektury Plzeňského kraje. Smyslem a posláním této akce je vzbudit zájem veřejnosti o lidovou architekturu, naučit ji chápat hodnoty a význam lidového stavitelství a klást důraz na jeho ochranu a obnovu.

Hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová ve své úvodní řeči zmínila několik památkově chráněných zón lidové architektury v kraji: "Ačkoli mnozí z nás známe například skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, tak občas ani netušíme, že podobné památky máme doslova za rohem, ať už v Plzni v Bolevci, Božkově, Černicích, anebo v Chanovicích, kde je centrum lidových staveb z jihozápadních Čech."

Na závěr slavnostního dopoledne, jehož součástí bylo i vystoupení Folklorního souboru Máj a ukázka tradičních českých řemesel, hejtmanka Mauritzová pokřtila brožovanou skládačku o památkách lidového stavitelství v Plzeňském kraji, kterou připravili pracovníci Národního památkového ústavu.


Galerie