Hejtmanka se setkala Mons. Františkem Radkovským

obrazek
05. října 2021 15:55, aktualizováno 06. října 2021 10:36, Mgr. René Zeithaml

Hejtmanka Ilona Mauritzová popřála 5. října 2021 Mons. Františkovi Radkovskému, plzeňskému emeritnímu biskupovi, vše nejlepší k jeho dvaaosmdesátým narozeninám. Slavil je v neděli 3. října. Během úterního přijetí pana biskupa v prostorách své kanceláře mu rovněž popřála pevné zdraví a životní elán do dalších let.

Velmi si vážím Vaší dlouholeté práce, kterou jste vykonával a stále vykonáváte v plzeňské diecézi nejen pro křesťany a věřící. Děkuji Vám za výbornou spolupráci a dobré vztahy, které jste vždy s Plzeňským krajem pěstoval a udržoval. Věřím, že se Vám i nyní, v klidnějším a ne tak hektickém pracovním životě, daří naplňovat plány a představy, které k našemu kraji a ke ‚své‘ diecézi máte,“ uvedla v blahopřání Ilona Mauritzová. Zmínila i nedávnou minulost, kdy stejně jako ona ve funkci rektorky Západočeské univerzity také biskup František Radkovský úzce spolupracoval se Západočeskou univerzitou jako člen správní rady. „V dobách nelehkých jste při mně stál a byl mi oporou,“ připomněla.


Mons. František Radkovský se narodil 3. října 1939 v Třešti na Jihlavsku. Prvním biskupem plzeňské diecéze, nově zřízené papežem Janem Pavlem II., byl jmenován 31. května 1993 a 10. července 1993 se ujal jejího řízení do roku 2016.
Od roku 2009 je čestným občanem Plzně, Třeště a Telče. Z rukou prezidenta republiky převzal 28. října 2015 medaili za zásluhy.
Od 1. května 2016 byl biskupem Mons. Tomášem Holubem jmenován prezidentem Diecézní charity Plzeň. Aktuálně je členem Rady ČBK pro Charitu.


Oba se pak společně s náměstkem hejtmanky Pavlem Čížkem a radní Marcelou Krejsovou zúčastnili vzpomínkového setkání u příležitosti připomenutí 85. výročí narození Václava Havla, které se konalo u „Lavičky Václava Havla“ v Plzni v Šafaříkových sadech.