Hejtman uctil památku Jana Palacha

16. ledna 2024 13:53, aktualizováno 13:54, Ing. Helena Frintová

U Památníku obětem komunistického teroru v centru Plzně uctil hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták tichou vzpomínkou památku studenta Jana Palacha, který se upálil v Praze na Václavském náměstí na protest proti totalitnímu režimu. Stalo se tak právě 16. ledna 1969.

"Je dobře, že si připomínáme takové hrdiny, jakým byl mladý student ekonomie Jan Palach. Rozhodl se radikálním způsobem upozornit společnost na nutnost změny v tehdejší atmosféře totalitní společnosti. Ačkoli jeho čin samotný se v režimu neodrazil, poukázal na to, že i jedinec může být symbolem protestu národa a jeho probuzení," řekl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták ke vzpomínce.

Jan Palach pocházel z rodiny cukráře. Vystudoval gymnázium v Mělníku. Nebyl vzhledem ke svému židovskému původu přijat na studia filozofie a musel nastoupit ke studiu oboru zemědělská ekonomie. Poté, co se účastnil mnoha protestů proti režimu, které nevedly ke změnám politiky, přemýšlel, jak probrat veřejnost z letargie, do které se propadala. Rozhodl se proto ve čtvrtek 16. ledna 1969 v odpoledních hodinách na protest zapálit přímo v horní části Václavského náměstí v Praze. Následkům popálenin na 85 procentech těla podlehl po třech dnech v nemocnici.