Hejtman navštívil výchovný ústav v Hostouni

obrazek
11. května 2022 11:24, Bc. Eva Mertlová

V rámci spolupráce na ubytování ukrajinských uprchlíků navštívil hejtman Rudolf Špoták výchovný ústav, dětský domov se školou, základní školu, střední školu a školní jídelnu Hostouň, kde pečují o děti s psychickými problémy a o děti bojující se závislostí především na drogách. Kromě pracoviště přímo v Hostouni patří k zařízení také výchovně léčebná jednotka na Medvědím Kameni – nedaleko obce Rybník v Českém lese. Zde jsou umisťováni právě drogově závislí. Kompletní kapacita zařízení je 118 dětí. Historie zařízení sahá až do roku 1917, v Hostouni samotné je pak výchovný ústav od roku 1964. 

"Osobně si projít takové zařízení je pro mě rozhodně přínosem. Je to domov, kde o děti, které jsou ze zhruba osmdesáti procent v péči psychologa, pečují skvělí lidé. Kromě výuky, kterou zajišťuje jejich vlastní základní a střední škola, dokáží dětem naplnit volný čas, připravit je na výuku a také jim dopřát kvalitní odpočinek. Zařízení v Hostouni poskytuje opravdu vysoce profesionální a kvalitní péči o specifickou skupinu dětí," říká hejtman Rudolf Špoták po návštěvě hostouňského domova. 

V rámci návštěvy si hejtman také prohlédl rekreační zařízení v Nových Domcích u Rozvadova, které k hostouňskému domovu patří. Za běžného režimu je využíváno domovy z celé ČR k táborům a pobytům tzv. škol v přírodě pro děti, které jsou v péči zařízení podobných tomu v Hostouni. V současné době poskytl domov kapacitu 30 lůžek právě v Nových Domcích, aby bylo možné zde ubytovat uprchlíky z Ukrajiny. Kapacita je pro kraj v tuto chvíli rezervní. 


Galerie