Gymnázium hostilo studenty z Belgie

12. října 2023 13:45, Petra Olivková

Od 20. do 27. září hostilo Gymnázium J.Š.Baara v Domažlicích 19 studentek a 2 učitelky z belgického města Oudenaarde. Přijely k nám na výměnný pobyt, jehož první část proběhla v dubnu v Belgii a zúčastnilo se ho z naší strany 20 studentů a 2 učitelky. Díky ubytování v hostitelských rodinách měly Belgičanky možnost poznat náš životní styl a také ochutnat typická česká jídla. Během exkurzí jsme jim ukázali zajímavá místa v Praze a Karlových Varech a o víkendu je hostitelské rodiny vzaly na výlet i na jiná místa v regionu. Při koncertu s dudáckou muzikou, viděly dudy a chodské kroje, a také měly možnost zatančit si chodské kolečko nebo ochutnat tradiční koláče.

Díky návštěvě ve vybraných hodinách mohly porovnat vzdělávací systémy a zaznamenat hlavní rozdíly. Chyběla jim možnost vyběhnout o přestávce ven na čerstvý vzduch a překvapilo je, že k obědu jíme sladké jídlo (žemlovka, lívance). Několik aktivit ve škole jsme věnovali tématu projektu - Genderové rovnosti – a také si každý student vyrobil originální tričko, které mu bude tenhle výměnný pobyt navždy připomínat. Večer na rozloučenou proběhl ve školní jídelně, kam dorazily i hostitelské rodiny, které zajistily pro všechny bohaté pohoštění. Nejvíce všechny Belgičanky ocenily vřelé přijetí v hostitelských rodinách a naší škole. A i když na začátku někteří studenti váhali, jestli do výměny jít nebo ne, nakonec nelitovali. Intenzivně procvičili komunikaci v cizím jazyce a získali nové zkušenosti. A v nově navázaných přátelstvích můžou díky sociálním sítím pokračovat i v budoucnu.

Mgr. Petra Šlajsová
Gymnázium J.Š. Baara Domažlice