FC Viktoria Plzeň slaví 110 let

14. června 2021 13:23, Mgr. René Zeithaml

FC Viktoria Plzeň si 11. června 2021 připomněla 110 výročí svého založení oficiálním zahájením oslav, které budou probíhat s bohatým doprovodným programem až do konce roku 2021.

Záštitu oslavám poskytla hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová a primátor města Plzně Martin Baxa. Oba se společně s náměstkem hejtmanky Pavlem Karpíškem, předsedkyní výboru Radkou Trylčovou a dalšími hosty zúčastnili slavnostního aktu, při němž byly odhaleny nové desky na Pamětním místě Brány borců, které patří Mariánu Čišovskému a Davidu Bystroňovi. Tito hráči hrdě nosili viktoriánský dres a byli u velkých úspěchů novodobé éry Viktorie. Další dvě odhalené desky nesou památku na zesnulé fanoušky, kteří svůj život zasvětili právě červenomodrým barvám.

Klub tímto krokem zároveň zahájil novou tradici. Každý rok 11. června dojde k odhalování dalších pamětních desek. Výběr jmen bude mít na starosti speciální komise, v níž jsou zástupci fanouškovské obce, klubu a klubový archivář Pavel Hochman.

Plzeňský kraj si velmi váží spolupráce s FC Viktoria Plzeň. Již řadu let tento fotbalový klub podporujeme a velmi si cením toho, že se jejich členům daří vychovávat novou fotbalovou mládež. Naši viktoriáni dělají čest nejen celému kraji, ale velmi často se stává, že někteří z nich jsou i reprezentanti České republiky. Za to jim patří velký dík,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

V rámci slavnostní akce byla zároveň pro veřejnost otevřena naučná stezka Po stopách 110 let FC Viktorie Plzeň. Na bezmála čtyřkilometrovém okruhu, který provede návštěvníky Štruncovými sady a areálem v Luční ulici, naleznou celkem 11 zastavení. Na nich se dozví vše o klubových legendách, historii a velkých zápasech. Jedno ze zastavení je věnováno přímo fanouškům. Na každém panelu je i zajímavost z klubového archivu od Pavla Hochmana či audiovizuální obsah, který lze přehrát prostřednictvím QR kódu.