Plzeňský kraj zajišťuje odběrová místa, eviduje dobrovolníky a rozváží dodávku respirátorů od ministerstva

20. března 2020 12:53, aktualizováno 24. března 2020 15:49, Bc. Eva Mertlová

V sobotu 21. 3. 2020 Plzeňský kraj obdržel z dodávky od Ministerstva vnitra ČR 24 400 respirátorů FFP2, které budou během sobotyrozvezeny na distribuční místa. V neděli pak si budou respirátory vyzvedávat zdravotnická zařízení a ambulantní lékaři, kteří obdrží zprávu o možnosti vyzvednutí od odboru zdravotnictví krajského úřadu.

V Domažlické nemocnici začalo v pátek 20. 3. 2020 fungovat další stacionární odběrové místo pro pacienty indikované k odběru Krajskou hygienickou stanicí. Do šití roušek se zapojuje stále více dobrovolníků, včetně zaměstnanců úřadu.

"V Domažlické nemocnici jsme otevřeli druhé odběrové místo a připravujeme další. Stany pro odběr jsou připravené v nemocnicích ve Stodu a Klatovech. Děláme také všechno proto, aby v Klatovské nemocnici po víkendu byla zprovozněna laboratoř na vyhodnocování vzorků," říká hejtman kraje Josef Bernard. Kraj stále pracuje na distribuci osobních ochranných prostředků, dokoupeny jsou přípravky na výrobu desinfekce a podařilo se sehnat také látku na výrobu ochranných overalů. V Domažlické nemocnici vznikla provizorní šicí dílna, kde pracovnice oddělení rehabilitace z dodaného materiálu šijí ochranné overaly.

Dobrovolníci

Dobrovolníci také stále pracují na výrobě látkových roušek. Včera bylo předáno 100 ks roušek vyrobených na ISŠŽ Zdravotnické záchranné službě a dalších 20 roušek obdržel Dům dětí a mládeže v Blovicích a 20 roušek obdržela Křesťanská mateřská škola v Horažďovicích. Byly rozvezeny roušky dětským domovům v počtu 420 kusů.
Střední škola živnostenská Planá také vyrábí roušky. Na výrobě roušek se podílí dobrovolně 20 zaměstnanců a 5 žáků. Část výroby a hlavně příprava materiálu probíhá v učebně odborného výcviku SŠŽ, část se šije na ZŠ a ostatní výroba je doma na zapůjčených šicích strojích. Vyrobené kusy byly předány nemocnici sv. Anna, cca 150 kusů.
Do šití roušek se zapojili i zaměstnanci krajského úřadu. Jsou pro ně připraveny sady k výrobě roušky a také případně šicí stroje. Během jednoho dne se přihlásilo k šití roušek téměř 50 dobrovolníků z řad zaměstnanců. Pomoc nabídla také firma Maurice Ward Logistics ze Štěnovic, která bude rozvážet materiál na šití roušek dobrovolníkům a zároveň svážet ušité roušky. Stále platí, že kraj dobrovolníky, kteří by byli ochotni šít roušky. Přihlaste se ZDE.
Dobrovolnická práce je koordinovaná s organizacemi TOTEM a Českým červeným křížem. Ivana Bartošová, náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu vyzdvihla práci ČČK v kraji, která spočívá v koordinaci dobrovolnické práce a v pomoci obcím při rozjezdu vlastní dobrovolnické činnosti a doporučuje sledovat jejich webové stránky.

Školky

Od 23. 3. 2020 bude v provozu celkem deset škol, kam by dle požadavků zaměstnavatelů mělo docházet cca 100 dětí, o které se bude starat zhruba 60 pracovníků. V současných dnech jsou tyto školy průběžně vybavovány ochrannými prostředky a dezinfekcí.

Ochranné pomůcky

Ochranné pomůcky a desinfekci pořízené krajem obdržela nejen zdravotnická zařízení, ale také všechny dětské domovy a dle možností také sociální ústavy a zaměstnanci terénních sociálních služeb. Kraj také využívá pomoci mediků, kteří pomáhají s odběry vzorků, dnes bude proškoleno dalších šest studentů a v pondělí se počítá až s patnácti mediky.
Od ministerstva zdravotnictví dorazila včera dodávka respirátorů, rukavic, ústenek a desinfekce, která byla konkrétně určená daným zařízením, a to Fakultní nemocnici (respirátor FFP2/FFP3 – 2 000 ks, ústenky – 1500 ks), Krajské hygienické stanici (FFP2/FFP3 – 150 ks, ústenky – 200 ks) a Klatovské nemocnici (FFP2/FFP3 – 150 ks, ústenky – 150 ks). V dodaných ochranných pomůckách nebylo zatím nic určeno ambulantním lékařům.

Opatření ke čtvrtku 19. 3. 2020 čtěte zde.