Do celostátního kola postupují senioři z Domažlic

17. května 2023 17:04, aktualizováno 18. května 2023 08:35, Bc. Patrik Pátek

Letos poosmé se uskutečnily Sportovní hry seniorů Plzeňského kraje. Sportovní klání se odehrávala v hokejbalové hale v Plzni Bolevci. Tradiční hry zahájil přímo hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a pro jeho radost do celostátního klání nakonec postupuje právě sestava z „jeho“ Domažlic.

„Jako domažlický patriot z toho mohu mít jedině radost, ale pro mě osobně byl vítěz každý, kdo se her zúčastnil. To nadšení a radost z pohybu byla fantastická a osobně si přeji, abych sám ve věku soutěžících měl také tolik vitality,“ podotkl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Pořadatelem her je Rada seniorů České republiky. Do plzeňské sportovní haly se sjely seniorské kluby, které jsou členem Krajské rady seniorů. „Přijeli opravdu senioři z celého kraje. Družstva tvoří vždy tři soutěžící, vedoucí a jeden rozhodčí, který je u každého stanoviště proto, aby se nikomu nenadržovalo,“ poznamenala Vlasta Faiferlíková ze spolupořadatelské organizace Totem s tím, že v letošním roce soutěžilo jedenáct tymů - dva mužské a devět ženských. „Mívali jsme ale ročníky, kdy tu bylo i patnáct, dvacet družstev,“ vzpomněla Vlasta Faiferlíková.

Senioři se v hokejbalové hale a její těsné blízkosti utkali v deseti disciplínách – házeli např. šipkami, basketbalovým míčem na koš, stříleli na florbalovou branku, házeli frisbee, stříleli lukem nebo házeli bollo-ballem, tedy dvěma svázanými míčky na tří žerďovou konstrukci. „Už třetí rok máme zázemí v hokejbalové hale, u které nám tým HBC Plzeň s Josefem Kadaněm pomáhá i s profesionálním měřením a vyhodnocením výsledků. Pro nás je to velká pomoc,“ poznamenala Faiferlíková.

Senioři si hry tradičně užívají. Letos zvítězily právě sestavy Městské rady seniorů města Domažlice a to jak v mužském tak v ženském kolektivu. Smíšené družstvo pak postupuje na celostátní hry. Že ale sportovní hry seniorů nejsou ryze o výsledcích, potvrzuje i mluvčí skupiny z Křimic, která naopak skončila na pomyslném „chvostu“. „My jsme se přijely zúčastnit, nikoli vyhrát. Hry jsme si vyzkoušely už loni, ale to s námi byli také muži, letos jsme sestavu musely změnit a jsme výhradně ženská sestava. Chybí nám síla a energie, klouby také neposlouchají, ale stejně tu jsme rády,“ usmála se Anna Hauerová z Křimic.

Akce se uskutečnila 17. května 2023 pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka, primátora města Plzně Romana Zarzyckého a starostky MO Plzeň 1 Ivany Bubeníčkové. „Pro nás je také důležité, že ani zdravotníci tu neměli žádnou práci. Občas se tu nějaké natržené vazy objevily, ale letos proběhlo vše bez komplikací a naopak jsem měla radost, když při předávání diplomů mi sedmaosmdesátiletá účastnice říká, že si původně myslela, že už je tu naposledy, ale že tedy bude muset přijet i příště,“ uzavřela 8. ročník Vlasta Faiferlíková.

Výsledky:

Ženy:
1. Městská rada seniorů města Domažlice I.
2. KAS Dora Plzeň
3. Totemáci

Muži:
1. Městská rada seniorů města Domažlice II
2. Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska II.