V Touškově vyhrál před Cinkem kolega Wawak

25. dubna 2022 12:52, Bc. Patrik Pátek

Bart Wawak ovládl Český pohár horských kol ve Městě Touškově. Polský biker na trati zvítězil před svým týmovým kolegou, domácím jezdcem Ondřejem Cinkem. Ženám dominovala hvězdná Holanďanka Anne Terpstra. Dvoudenní podnik světové úrovně, jehož je Plzeňský kraj generálním partnerem, ale nebyl jen pro elitní závodníky. V Touškově si připravený terén užily všechny věkové kategorie včetně dětí.

Závod horských kol ve Městě Touškově je druhým podnikem Českého poháru XCO Izomat Cup. Zlatým hřebem je tradičně souboj kategorie elite, ve kterém nechyběla ani česká hvězda Ondřej Cink. Elitní startovní pole mělo 4km trať absolvovat osmkrát a už od samého začátku bylo jasné, kdo bude diktovat tempo. Už ve třetím kole se na čele usadili týmoví parťáci z Kross Orlen Ondřej Cink s Bartem Wawakem. V závěru měl více sil polský biker. O bronz se rval vítěz Cape Epic Georg Egger s rakouskou jedničkou Gregorem Ragglem. Poslední tři kola ale Eggerovi vůbec nesedla a první závod po jihoafrickém triumfu proměnil, stejně jako vloni, v sedmé místo. Pro bronz si dojel Raggl. Těsně pod stupni vítězů skončil Jan Škarnitzl.

Ženskou kategorii ovládla Holanďanka zvučného jména Anne Terpstra. V závodě se skvělým pátým místem blýskla Adéla Holubová pocházející přímo z Touškova, která se stala vítězkou kategorie U23. Neztratily se ani další závodnice z Plzeňska. Simona Spěšná vybojovala mezi juniorkami skvělé stříbro. Obě děvčata navíc rostla jako členky Akademie individuálních sportů Plzeňského kraje. Ceny nejlepším předával náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Petr Vanka. „Z mého pohledu nemůže být nic lepšího, než když se pořadatelům povede propojit podnik pro elitní závodníky s veřejností a motivovat k pohybu ty nejmenší. V Touškově se to dlouhodobě daří. Když se zároveň blýsknou také sportovci Plzeňského kraje, jako tomu bylo nyní, tak to už je tou pomyslnou třešničkou na dortu, a my si můžeme v klidu říci, že to celé má smysl,“ poznamenal náměstek hejtmana Petr Vanka.

Zatímco sobota patřila v Touškově juniorům a elitě, neděle byla zaměřena více na celé rodiny a zejména na nejmenší cyklisty. Pořadatelé Českého poháru XCO tak z prestižního podniku dělají nejen vrcholný sportovní, ale především společensko-kulturní zážitek. Na místě tradičně nechyběl ani šestinásobný paralympijský vítěz, šestinásobný mistr světa a nejúspěšnější cyklista paralympijské historie a nyní moderátor Jiří Ježek.

Další závod Českého poháru XCO je na programu za měsíc na šumavském Zadově.

Výsledky:

Junioři
1. Ondřej Novotný (Dukla Praha) 1:11:00 hod.
2. Václav Ježek (Briilon Racing) +1:37
3. Patrik Černý (Expres CZ Tufo Kolín) +1:56
4. Daniel Rubeš (Expres CZ Tufo Kolín) +2:23
5. Maximilian Kerl (Author Team Stupno) +3:28

Juniorky
1. Eliška Hanáková (Rexonix Racing) 1:10:47 hod.
2. Simona Spěšná (jb Brunex Superior) +1:09
3. Karla Nováková (Jar. Kulhavý Cycling) +2:11
4. Szonia Greman (HUN, Cube-Csömör MTB) +3:35
5. Adéla Kotlíková (CK Loko Rakovník) +5:01

Ženy Elite
1. Anne Terpstra (NED, Ghost Factory) 1:18:09 hod.
2. Lia Schrieers (GER, 29er BikeSportBühne Bayreuth) +0:25
3. Jitka Čábelická (GAPP System - Kolofix) +1:52
4. Tereza Tvarůžková (Expres CZ Tufo Kolín) +3:04
5. Adéla Holubová (kola-bbm.cz) +3:57

Muži Elite
1. Bartlomiej Wawak (POL, Kross Orlen) 1:28:58 hod.
2. Ondřej Cink (Kross Orlen) +0:00,7
3. Gregor Raggl (AUT, jb Brunex Superior) +0:48