Sportovní hry zrakově postižené mládeže

18. července 2016 06:33, aktualizováno 05:33, Petra Olivková

Základní škola a Mateřská škola pro zrakově postižené a vady řeči, Plzeň, Lazaretní 25 organizovala v termínu 6. – 10. 6. 2016 již 21. ročník Sportovních her zrakově postižené mládeže (SHZPM). V organizaci těchto her se pravidelně střídá všech 6 škol pro zrakově postižené v ČR. Letošního ročníku se zúčastnilo více než 60 žáků se zrakovým postižením, na které čekaly disciplíny atletika, plavání, goalball a showdown. Jednotlivci soutěžili v kategoriích podle stupně zrakového postižení a jimi dosažené výkony byly pomocí koeficientů přepočítávány do soutěže družstev. Nejúspěšnější školou se stala škola z Opavy, Plzeň obsadila 4. místo.

Hry se konají vždy v závěru školního roku a reflektují dovednosti nabyté v průběhu celoroční sportovní přípravy a zároveň jsou místem setkávání a navazování nových přátelských vztahů. Součástí her jsou i doprovodné programy, kdy děti poznávají hostitelské město. Dalším smyslem SHZPM je podchytit sportovně nadané jedince. V tomto ročníku byl jako velká naděje pro paralympijský sport objeven žák 2. třídy David Kratochvíl, který se připravuje v oddíle zdravých chlapců v Tachově. Jako nejmladší účastník se stal držitelem rekordu her na trati 25 m znak. SHZPM se konaly ve spolupráci s VOŠ a SPŠE Plzeň a Sportovním gymnáziem Plzeň, jejichž zaměstnanci a studenti vytvořili hendikepovaným sportovcům ideální zázemí.