Postsunami: foto-dokument zachycující pobyt japonských dětí zasažených tsunami v Plzeňském kraji

obrazek
22. května 2012 07:46, aktualizováno 14:01,

Návštěvu České republiky zorganizovala Česko-japonská společnost pro děti, které v důsledku ničivé tsunami ztratily své domovy a často i rodiny. Pobyt s pečlivě promyšleným programem pomohl dětem nejen k psychické relaxaci a navázaní nových kontaktů, ale především k získání pozitivní motivace.

Dva dny z týdenního pobytu v ČR strávila téměř třicítka děti v Plzeňském kraji. Vystavený fotografický dokument studentů oboru užitá fotografie a média mapuje odpoledne tvůrčích dílen na Zámečku, které bylo zvláštním bodem kulturně – relaxačního programu pro děti z Japonska.

Děti projevily překvapivé nadšení a spontaneitu – ať již v práci s barvou, sochařskou hlínou nebo při sekání do kamene. Zcela je zaujala výroba upomínkových buttonů, tzv. „placek“ s vlastními motivy. Výtvarné dílny vedli učitelé Zámečku, studenti se ujali role průvodců, pomocníků nebo asistentů,“ uvedla ředitelka SSUPŠ Zámeček Renata Šindelářová

náměstek hejtmana Jiří Struček a ředitelka školy Renata Šindelářová při zahájení vvýstavy

Foto-dokument s ukázkami dětských prací může veřejnost zhlédnout do 6. června 2012 v 1. patře budovy krajského úřadu, Škroupova 18, Plzeň.

SSUPŠ Zámeček váže k Japonsku dlouholetý vztah spolupráce. V rámci dnů japonské kultury jsou na Zámečku opakovaně pořádány workshopy kaligrafie pod vedením japonského mistra. Škola uspořádala společný česko-japonský projekt se střední školou v Takasaki, které je partnerským městem Plzně, v rámci kterého vznikla výstava „Souběžná krajina obrazu“ představená na několika místech u nás i v Japonsku.

ak. malíř Jaroslav Šindelář s výtvarnou prací, kterou provedl 14 letý žák z oblasti postižené tsunami s názvem Černá vlna  

V současné době se plánují další projekty, které by pomohly nasměrovat děti zasažené přírodní katastrofou do nového života.

Více informací: Bc. Olga Kezniklová, SSUPŠ Zámeček, tel: 377 822 097, 724 848 505