Veřejné setkání na podporu zachování všech oddělení rokycanské nemocnice včetně porodnice, které svolal starosta Rokycan Václav Šmolík, se uskutečnilo dne 21.3.2012 v sále rokycanské restaurace Na Střelnici. Diskutovat s občany, starosty obcí Rokycanska a se zástupci nemocnice přišli na pozvání starosty také hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec, radní pro zdravotnictví Václav Šimánek, ředitelka nemocnice Hana Perková a poslankyně Milada Emmerová. Žádný z pozvaných zástupců zdravotních pojišťoven se však nedostavil.

„Problematiku úspor ve zdravotnictví obecně řešíme už rok a půl a byli jsme ti, kteří vyšli vstříc zdravotním pojišťovnám a v Klatovské nemocnici jsme jako první v republice zrušili zhruba 80 lůžek, při čemž byla zachována plnohodnotná zdravotní péče. Prostor na zrušení jakékoli péče v Rokycanech ale není. Může dojít k restrukturalizaci, nikoli k uzavírání oddělení,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec v úvodu diskuze.
Asociace českých a moravských nemocnic se ostře ohradila proti Memorandu zdravotních pojišťoven ze dne 31. 10. 2011. Žádná ze zdravotních pojišťoven totiž AČMN neseznámila se svými záměry případné restrukturalizace nemocničních lůžek a nepožádala ji o spolupráci. Podle AČMN se rušením lůžek a oddělení nemocnic neušetří nic. Nemocnice nejsou placeny podle počtu lůžek a oddělení. Nic se neušetří ani zrušením celých nemocnic. Běžnou péči poskytují menší a střední nemocnice levněji. Jejich péči budou muset velké nemocnice nahradit, samozřejmě s daleko vyšší režií, danou jejich vybavením. Rušení malých nemocnic může péči jen prodražit.
„Cením si velké účasti, která hovoří o vašem aktivním zájmu na zachování péče v Rokycanské nemocnici. Nelze pochopit rozhodování od stolu v Praze bez toho, aby se kdokoli radil s odbornou veřejností, obyvateli, bez ohledu na to, že kraj ve dvou okresech nemocnici nemá. Zavírat oddělení, které má stabilní a kvalitní tým a má moderní vybavení je naprosto nemyslitelné. Slibuji, že já i hejtman Plzeňského kraje uděláme vše pro to, aby zde nemocnice zůstala zachována, “ přislíbil radní Václav Šimánek.
Rokycanská nemocnice a. s
- Rokycanská nemocnice zajišťuje zdravotní péči ve čtyřech základních oborech – chirurgie, interna, pediatrie a gynekologicko-porodnické odd.
- Zdravotní péči poskytuje obyvatelům okresu Rokycany a části okresů Plzeň-sever a Plzeň-jih. Ve spádové oblasti žije až 60 tisíc lidí.
- Součástí nemocnice je v kraji vyhlášené gynekologicko-porodnické oddělení, kde rodí i desítky rodiček z Plzně.
- Zařízení má v současné době 181 lůžek a 298 zaměstnanců.
