Dožínky Plzeňského kraje 2013

obrazek
24. září 2013 10:36, aktualizováno 25. září 2013 08:48, Mgr. René Zeithaml

V sobotu 21. září 2013 za účasti náměstka hejtmana pro ekonomiku a finance Václava Šlajse a náměstka hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, fondů EU a informatiky Ivo Grünera byly zahájeny Dožínky Plzeňského kraje 2013. Letošní 3. ročník je spojen s 10. Hornobřízským vinobraním.

Půl hodiny po poledni se Horní Břízou rozezněla folklorní muzika a ve 13 hodin zahájily nazdobené vozy dožínkový průvod, který se vydal společně se zástupci sdružení Vinaři Plzeňska k hřišti u Sokolovny. Tady náměstek hejtmana Václav Šlajs převzal dožínkový věnec z obilí a polního kvítí jako symbol konce žní. Starosta Horní Břízy Vojtěch Šedivec dostal kytici.

Po převzetí věnce Václav Šlajs poznamenal – „Čím těžší je dožínkový věnec, tím je příští rok bohatší úroda. Letošní úroda je vetší než loňská a já věřím, že následující rok bude věnec ještě těžší.“

„Jsem přesvědčen, že bohatý doprovodný program sobotního odpoledne potěšil každého. Zájemci mohli ochutnat regionální potraviny, sledovat přípravy průvodu, zazpívat si staré lidové písničky s hornobřízským folklorním souborem Úsměv, poslechnout si Javory s Hanou a Petrem Ulrychovými a cimbálovou muziku Ladislava Švidroně z Mistřína. Nejen milovníci vína se mohli zúčastnit soutěže o víně o ceny Plzeňského kraje,“ doplnil Václav Šlajs.

Vstup na akci byl zdarma a i pro děti byl připraven zajímavý program.

Dožínky připravil Plzeňský kraj ve spolupráci se sdružením Vinaři Plzeňska a městem Horní Bříza. V minulých letech proběhly Dožínky v Chanovicích a v Klatovech.

Fotogalerie:

            

K historii dožínek:
Kořeny dožínkových slavností sahají do časů, kdy se lidé naučili pěstovat zemědělské plodiny. Končilo období starostí o jídlo a nadcházel čas blahobytu. Svým způsobem to byl pro naše předky začátek nového roku.
Ženci dávali svému hospodáři věnec z obilí a polního kvítí a zvláštní pozornosti se těšil poslední svázaný snop. Různě se zdobil, někde se dokonce oblékal do šatů a stavěl se do kouta, kde stál až do příštích dožínek. Věnec se schovával také až do příštích žní nebo přinejmenším do Vánoc. Důvod byl jasný: aby i napřesrok bylo dost obilí a nebyl hlad.
Pro svou malebnost se dožínkové slavnosti objevovaly také na obrazech, v knihách, filmech, divadelních hrách či operetách. Pestrobarevné reje lidových krojů doplněné barevnými květy vrcholného léta si zkrátka o takové zachycení přímo říkaly. A veselice trvající i několik dnů nabízely lákavý základ pro splétání romantických příběhů.