Cestářské rodeo zemí V4 hostila poprvé Plzeň

06. října 2023 11:56, Bc. Eva Mertlová

Další ročník Cestářského rodea zemí V4 se uskutečnil 4. -5.  října 2023 v areálu DEPO2015 v Plzni. Českou republiku zastupovali tři cestáři, z toho dva byli domácí - z Plzeňského kraje. Připravenou trasu s překážkami zajeli nakonec nejlépe tři cestáři, nejlépe v druhém kole zajel maďarský závodník, kterého následovali právě dva domácí cestáři František Řepík a Václav Kopta. Závodního dne se jako host za zřizovatele - Plzeňský kraj - účastnil také náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek.

Každá ze zemí Visegradské čtyřky nominuje na mezinárodní kolo soutěže tři nejlepší řidiče, kteří zvítězili v domácím mistrovství. Dvanáct soutěžících se poté utká v mezinárodním klání. Letos poprvé se konalo Cestářské rodeo V4 na české půdě a hned přímo v Plzni. Na základě výsledků z domácího mistrovství reprezentovali české cestáře dva řidiči ze Správy a údržby silnic Plzeňského kraje – František Řepík ze střediska Horažďovice a Václav Kopta ze střediska Kralovice. Doplnil je Milan Rybenský z Pardubic. Čeští reprezentanti se dokázali prosadit. František Řepík skončil druhý, Václav Kopta třetí. Vítězství si odnesl (potřetí za sebou!) maďarský silničář Gergö Pintér, a to hlavně díky fenomenální druhé jízdě. Rodeo je pořádáno pravidelně před zahájením zimního období (zimní údržby komunikací) a je zaměřeno na popularizaci práce silničářů "cestářů" v průběhu údržby komunikací v zimním období, která není vždy snadná. Krajské kolo letošního roku se uskutečnilo na začátku září v Kralovicích na severním Plzeňsku, z něhož postupují dva závodníci na republikové kolo do Kroměříže. Odsud opět tři cestáři postoupí na příští ročník rodea zemí V4.