Autobusové linky přispívají k dobrým vztahům v příhraničí

07. června 2024 14:20, aktualizováno 14:26, Ing. Helena Frintová

S cílem podpořit účast ve volbách do Evropského parlamentu a vyslat silný signál pro sousedské soužití mezi přáteli (Bavorskem a Plzeňským krajem) se v pátek 7. června vydali na společnou jízdu veřejnou autobusovou linkou z hraničního přechodu Rittsteig/Svatá Kateřina do Nýrska bavorský státní ministr pro bydlení, výstavbu a dopravu Christian Bernreiter společně s hejtmanem Rudolfem Špotákem a Franzem Löfflerem, předsedou krajského zemského sněmu Horní Falce. Spolu s nimi se akce účastnili také náměstek ministra dopravy ČR a starosta Všerub Václav Bernard a ředitel odboru strategie MD ČR Luděk Sosna.

Společně s nimi se této jízdy účastnili občané žijící z obou stran společné hranice a návštěvníci této mimořádné proevropské akce.

„Právě okres Cham se může právem označit za místo, kde se zrodila přeshraniční doprava mezi Bavorskem a Čechami. Již v roce 2008 tu byl zahájen provoz první autobusové linky integrované do systému veřejné dopravy obou zemí, a to z bavorského Lamu do českých Hamrů. Spolu s našimi partnery v Plzeňském kraji jsme tento systém průběžně rozšiřovali,“ připomněl během slavnostního zahájení akce zdejší okresní správce Franz Löffler s tím, že v posledních letech využívá linku 10 000 pasažérů ročně. V současné době pak přeshraniční oblast Bavorska a Plzeňského kraje spojují už tři autobusové linky a napojen je také okres Regen.

„Bez podpory Svobodného státu Bavorsko by toto nebylo možné. Ministr dopravy Christian Bernreiter nám tuto podporu přislíbil i nadále pro léta 2024 a 2025. Těší nás, že jak on, tak i pan Rudolf Špoták, hejtman Plzeňského kraje, přijali mé pozvání k dnešní testovací jízdě,“ dodal F. Löffler. V Nýrsku jeho slova německý ministr dopravy Christian Bernreiter potvrdil a předal Franzi Löfflerovi symbolický šek v hodnotě 25 000 Eur jako příspěvek na zajištění veřejné dopravy do roku 2025.

Hejtman Rudolf Špoták společnou akci na podporu voleb do EU a veřejné dopravy v příhraničí přivítal a poukázal na cenové výhody cestování uznáváním síťových jízdenek IDPK Turista Plzeňskem a Bavorskem, které jsou pro obyvatele i návštěvníky příhraničních oblastí výhodné.

„Cestovat lze výhodně na skupinovou jízdenku i jednotlivě. Pro jednotlivce vyjde jízdenka na 240 Kč, pro skupinu (max. 2 dospělí + max. 3 děti do 15 let) na 360 Kč. Jízdenka platí v celém systému Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK) na českém území a ve vybraných vlacích a autobusech v příhraničních okresech Cham a Regen. Jízdenku může pasažér využít vždy 24 hodin od začátku času její platnosti a mezi spoji libovolně přestupovat,“ upřesnil Rudolf Špoták s tím, že na dobrých podmínkách pro cestování do SRN aktivně spolupracoval Plzeňský kraj a jeho společnost POVED s německými okresy Cham a Regen. Jízdenku je možné využít jak v pracovní dny, tak o víkendech.

„Mohu potvrdit, že vzájemná přeshraniční spolupráce funguje velmi dobře na komunální, regionální i státní úrovni,“ prohlásil náměstek ministra dopravy ČR Václav Bernard a dodal, že: „Povolení pro všechny autobusové linky jsou platná do roku 2028. Budu velmi rád, když budou pokračovat i po této době a že vzájemná spolupráce bude pokračovat.“

V Nýrsku se představitelé české a německé strany shodli na tom, že nyní je třeba autobusové linky rozšířit a využít i pro pendlery. „Měli bychom veřejnou dopravu podél celé hranice posunout tak, aby ji mohli pendleři využívat. Vím, že je to nelehký cíl, ale věřím, že ho společně zvládneme,“ prohlásil závěrem hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

V rámci objednávky Plzeňského kraje jde o tyto tři autobusové linky:

982 (licenční číslo 001982)
o Trasa Klatovy – Nýrsko – Lam – Arnbruck – Bodenmais
o Orientačně: https://mapy.cz/s/fefohetuko
o O víkendech provoz zajišťuje ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY dvěma páry spojů v celé trase od 18. 5. do 13. 10. 2024
o V pracovní dny provoz zajišťuje německý dopravce v úseku Bodenmais – Nýrsko od 15. 5. do 31. 10. 2024

651 (licenční číslo 001651)
o Trasa Furth im Wald – Česká Kubice – Domažlice – Klenčí pod Čerchovem – Čerchov – Waldmünchen
o Orientačně: https://mapy.cz/s/fecazolavu
o Provoz o víkendech od 18. 5. do 13. 10. 2024 cca čtyřmi páry spojů dopravcem ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY

983 (licenční číslo 001983)
o Trasa Klatovy – Čachrov – Železná Ruda – Javor (Arber)
o Orientačně: https://mapy.cz/s/dejotarene
o V letošní sezóně kvůli uzavírce silnice I/27 v Železné Rudě neprovozována

Jízdní řády v pdf jsou případně k dispozici na stránce http://portal.idos.cz/Search.aspx?c=7&mi=2 po zadání licenčního čísla linky.