Srovnávací výzkum Město pro byznys, který již čtvrtým rokem vyhodnocuje podnikatelské prostředí v 227 obcích České republiky, vyhlásil města s nejlepšími podmínkami pro podnikatele Plzeňského kraje. V konkurenci patnácti hodnocených měst se nejlépe umístily Klatovy. Druhou příčku obsadil Tachov, na třetím místě skončilo Stříbro.
Klatovy se z loňské třetí příčky posunuly do čela žebříčku a staly se nejlepším městem pro podnikání Plzeňského kraje. První místo obsadily zejména díky kvalitním výsledkům v průzkumu mezi podnikateli. V něm se podnikatelé se sídlem v hodnoceném městě vyjadřují k místnímu podnikatelskému prostředí, kvalitě lokality a veřejné správy, podmínkám pracovního trhu a cenovým podmínkám.
„Podnikání pomáháme transparentností, snažíme se motivovat zaměstnance, aby byli vstřícní a zodpovědní. Určitě podnikatelskému sektoru přispíváme budováním infrastruktury a nezapomínáme ani na to, aby město hezky vypadalo,“ sdělil při přebírání ocenění klatovský místostarosta Václav Chroust.
Druhou příčku v letošním ročníku obsadil loni první Tachov. Bodoval zejména v kvalitě lokality a přístupu veřejné správy, kde dokonce dosáhl nejlepších výsledků ze všech patnácti hodnocených měst. Třetí příčku v Plzeňském kraji obsadilo Stříbro. Město, které v loňském ročníku skončilo šesté, letos uspělo v oblastech, které hodnotí kvalitu lokality a cenové podmínky. Dílčího prvenství Stříbro dosáhlo v průzkumu mezi podnikateli.
Partner výzkumu Eurovia CS také ocenil město s nadprůměrnými výsledky v některé z dílčích kategorií. „Speciální ocenění za dobrý přístup veřejné správy udělujeme Tachovu za dobrý web z pohledu podnikatelů, podprůměrnou zadluženost a úspěšnost v získávání evropských dotací a dobré výsledky v testu elektronické komunikace,“ informoval Jan Muzika, ředitel závodu Plzeň společnosti Eurovia CS.
Vyhlášení celorepublikového žebříčku 227 obcí výzkumu Město pro byznys proběhne 30. listopadu v Praze. Loni se nejlepším městem pro podnikání stal Písek, na druhém místě skončila Nová Paka a třetí příčku obsadil Prostějov.
Obce se ve výzkumu Město pro byznys hodnotí na základě padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí: podnikatelské prostředí, kvalita lokality, pracovní trh, kvalita veřejné správy, cenové podmínky a telefonický průzkum mezi podnikateli.
Dílčí uznání byla v Plzeňském kraji udělena těmto městům:
• Nepomuk - za zlepšení bezpečnosti ve městě
• Nýřany - za rozvoj bytové výstavby
• Sušice - za nejnižší kriminalitu
• Přeštice - za boj s dlouhodobou nezaměstnaností
• Stříbro - za největší pokles nezaměstnanosti
• Rokycany - za dobré hospodaření města
• Plzeň - za otevřenost úřadu
• Blovice - za nejlepší emailovou komunikaci
• Stod - za nejvyšší spokojenost podnikatelů s kvalitou lokality
• Kralovice - za nejvyšší spokojenost podnikatelů s prací radnice
***
Město pro byznys je srovnávací výzkum, jehož cílem je vytvořit diskusní platformu na téma podpory malého a středního podnikání ze strany místních samospráv. Vyhlašovatelem je týdeník Ekonom, partnerem je společnost Eurovia CS. Mediálními partnery výzkumu jsou zpravodajský kanál České televize ČT 24 a Český rozhlas. Odborným garantem je Hospodářská komora, data vyhodnocuje agentura pro informace a analýzy Datank.

zástupce měst a obcí pozdravil náměstek Jiří Struček

náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblasti regionální rozvoj,
fondy EU a informatiku Ivo Grüner

cenu pro město Klatovy převzal místostarosta Václav Chroust (vpravo)