Plzeňský kraj se stejně jako v minulých letech zúčastnil ve dnech 11.-14. ledna brněnského veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2007. Zcela nová expozice kraje pod heslem „Tady vznikl život, Zn. Plzeňský kraj“ zavedla návštěvníky o více jak 300 miliónů let zpět na samý počátek vzniku života. Expozice Plzeňského kraje byla pojata jako happeningová oslava narozenin našeho kraje, který vznikl právě před 310 milióny let.
„V Plzeňském kraji se totiž nacházejí nejstarší "Pompeje" na světě. Teplá mořská pánev zde hostila trilobity a mnoho dalších živočichů. Šuměly zde tropické pralesy. A to vše se ve vulkanickém popelu zakonzervovalo přímo na místě svého původního výskytu,“ uvedla k volbě tématu pro letošní veletrh náměstkyně hejtman pro cestovní ruch a marketing Olga Kalčíková. „Právě proto patří dnes širší okolí Plzně mezi světoznámé poklady života v minulých geologických dobách. Dobrodružství vědy zde díky unikátním zkamenělinám prožíval Joachim Barrande a mnoho dalších objevitelů zejména zakladatel paleobotaniky Kašpar hrabě Šternberk a profesor V. Frič. Dnes se mezi světová vědeckovýzkumná paleontologická pracoviště řadí i Západočeské muzeum v Plzni. Na výstavě v Brně chceme upozornit na tuto jedinečnost a pozvat turisty nejen k návštěvě celého našeho krásného kraje, ale tentokrát zejména do Plzně, na Rokycansko-Radnicko a severní Plzeňsko,“ dodala Olga Kalčíková.
Základem expozice byly prvky použité na výstavě Pravěk, která byla k vidění v Západočeském muzeu v Plzni letos v létě. Výstava ukázala nejvěrohodnější rekonstrukci 310 miliónů let starého pralesa. Expozici Plzeňského kraje na veletrhu tvořily modely rostlin a živočichů, kteří obývaly karbonská uhlonosná rašeliniště před 310 milióny lety, a které byly sestaveny tak, aby návštěvníkovi navozovaly pocit, že právě vešel do pralesa. Návštěvníky ke stánku již z dálky lákaly dva jedinečné modely prvohorního dinosaura Edaphosaura. Největší úspěch měl u návštěvníků 3D film, který populární formou přiblížil dávnou historii našeho kraje.




