Celodenní návštěva Plzeňského kraje byla v pátek na programu ministra životního prostředí Tomáše Chalupy. Ministr navštívil Magistrát města Plzně, Krajský úřad Plzeňského kraje, Plzeňskou teplárenskou a CHKO Český les (konkrétně Přimdu). Na krajském úřadu diskutoval se zástupci Rady Plzeňského kraje zejména témata týkající se nakládání s odpady a Národního parku Šumava.
Ministr Chalupa zahájil svou návštěvu kraje na Magistrátu města Plzně, kde se zúčastnil sněmu Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje. Starostové s ministrem hovořili zejména o zákonu, který umožňuje zřizovat nízkoemisní zóny. „Setkání pro mě jako bývalého starostu bylo moc důležité, snažil jsem se využít té příležitosti a popsat jim situaci v programu Zelená úsporám, ale také v jednotlivých programech v rámci OP životního prostředí, což je pro zejména menší obce velmi důležité. Návštěvu hodnotím velmi kladně a musím říct, že místní projekty jsou opravdu dobré a jsou možná i příkladem pro ostatní,“ říká ministr Chalupa.
Návštěva KÚPK byla v duchu pracovního jednání se členy Rady Plzeňského kraje. Diskutovalo se o situaci v Národním parku Šumava, o neúměrném šíření kůrovce a o přípravě nového zákona o tomto národním parku, který je jedním z hlavních úkolů současného ředitele NP Šumava Jana Stráského.
„Všechny kroky a plány ředitele národního parku Stráského náš kraj plně podporuje. S panem ministrem jsme diskutovali problematiku kůrovce, který nás trápí nejvíce a shodli jsme se na tom, že tento problém musíme vyřešit co možná nejdříve,“ shrnuje hejtman Milan Chovanec.
Dalšími body jednání se staly studie a analýzy vypracované k posouzení starých ekologických zátěží v kraji a ochraně podzemních vod v lokalitách se starými ekologickými zátěžemi včetně posouzení možnosti podání žádosti o dotace. Řešila se také problematika ekologického nakládání s odpadem.
„Obecně musím říct, že my v Čechách máme problém s nakládáním s odpady, -na jedné straně někteří říkají-nespalujme, ale na druhou stranu znáte někoho, kdo si přeje mít za svým domem, za svou zahrádkou skládku? “ zeptal se řečnicky ministr Chalupa.
Následovala návštěva Plzeňské teplárenské, kde ministr ocenil práci společnosti za posledních deset let, prohlédl si nový zelený kotel a práci s biomasou.
V odpoledních hodinách navštívila delegace Plzeňského kraje s ministrem Přimdu, kde probíhalo jednání s pracovníky CHKO Český les.
TZ Plzeňská teplárenská
Ministr Tomáš Chalupa věnoval pozornost především využívání biomasy k výrobě energie. Plzeňská teplárenská vyprodukovala v roce 2010 už celou třetinu elektřiny z tohoto obnovitelného zdroje. Představuje to výrobu 223 tisíc MWh elektřiny při spotřebě 230 tisíc tun biomasy, především lesní dřevní štěpky, ale také peletek z cíleně pěstovaných zemědělských plodin – triticale, vojtěšky atd. Ušetřila tak téměř 200 tisíc tun uhlí.
„Plzeňská teplárna je skvělým příkladem optimálního postoje k obnovitelným zdrojům energie,“ uvedl ministr životního prostředí T.Chalupa po prohlídce provozů Plzeňské teplárenské.
Vedení společnosti informovalo T. Chalupu také o nejnovějším vývoji přípravy dalšího ekologického projektu – výstavby spalovny komunálního odpadu v Chotíkově.
„Otázka hledání nových zdrojů energie je v dnešní době, poznamenané nedostatkem kvalitního hnědého uhlí a hrozícím růstem ceny tepla, vysoce aktuální. A právě energetické využití odpadů je vhodným řešením“, prohlásil ministr Chalupa.
Bylo přitom konstatováno, že projekt splňuje veškerá požadovaná kritéria a že i proces EIA (posuzování vlivu stavby na životní prostředí) proběhl plně s požadavky zákona.
Po jednání se představitelé teplárny spolu s ministrem T. Chalupou dohodli, že Plzeňská teplárenská jako investor požádá o zahájení dalšího, druhého procesu EIA (ačkoliv ten první, už uzavřený, je plně platný) se stejnými vstupními parametry, ale s provedením v plném rozsahu, včetně tzv. veřejného projednání.
„Oceňuji tento vstřícný krok směrem k veřejnosti“, uvedl před odjezdem z Plzeňské teplárenské ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

radní Petr Smutný vítá Tomáše Chalupu před budovou úřadu

T.Chalupa, P.Smutný, M.Chovanec

I.Grüner, J.Bauer, M.Chovanec, P.Smutný, F.Bláha

prohlídka Plzeňské teplárenské
