Mezigenerační setkání v Dětském domově ve Staňkově

obrazek
28. srpna 2009 16:40, aktualizováno 15:40, Mgr. Jana Filípková
 

 

V sobotu 5. září od 11.00 hodin se uskuteční slavnostní setkání při příležitosti 90. výročí založení Dětského domova ve Staňkově. Tohoto slavnostního okamžiku se zúčastní všechny „dětí“, které zde vyrůstaly a z nichž mnozí jsou dnes již sami rodiči, prarodiči i praprarodiči, a také všichni zaměstnanci, kteří v dětském domově v průběhu let pracovali a nahrazovali dětem lásku vlastní rodiny.

„Budeme rádi, když se zúčastní i ti, kteří sice osobní pozvánku nedostali, ale mají k Dětskému domovu ve Staňkově určitý vztah“, podotknul radní Plzeňského kraje pro oblasti školství, mládeže a sportu Jiří Struček, který věří, že „setkání přinese všem zúčastněným krásné zážitky a mnohá shledání s blízkými lidmi.

 

 

Plzeňský kraj na svém území zřizuje celkem 7 dětských domovů (Dětský domov Horšovský Týn, Dětský domov Kašperské Hory, Dětský domov Nepomuk, Dětský domov Planá, Dětský domov DOMINO Plzeň, Dětský domov Staňkov a Dětský domov Tachov) a jejich současná kapacita je 286 lůžek. Konkrétní počet umístěných dětí v dětských domovech  se v průběhu roku mění, neboť některé z nich dětské domovy opouštějí (zrušení ústavní výchovy, zletilost, přemístění do jiného typu zařízení) a jiné přicházejí.

 

Dětský domov je školským zařízením pro děti, které nemají poruchy chování, zpravidla ve věku od 3 do 18 let. Do dětského domova se rovněž umisťují nezletilé matky spolu s jejich dětmi. Mladí lidé, kteří se připravují na budoucí povolání, mohou zůstat v dětském domově po celou dobu studia, nejdéle však do 26 let věku.

Děti žijí v dětských domovech v rodinných skupinách. Sourozenci jsou zařazováni do jedné rodinné skupiny.

Dětem je v dětském domově poskytována  péče jako v rodině. Jsou rozvíjeny tělesné, duševní a citové schopnosti a sociální dovednosti. Dětský domov vytváří podmínky pro vzdělání dětí a jejich přípravu na budoucí povolání v souladu s jejich schopnostmi, nadáním a potřebami. Ve volném čase se děti mohou věnovat svým zálibám, a to nejen v prostorách dětského domova. Děti navštěvují různé kroužky v domovech mládeže, zapojují se do sportovních oddílů apod.