Na posledním zasedání Rady AKČR v tomto volebním období, které se konalo 8. října 2004 v Karlových Varech, hejtmani krajů vyjádřili zásadní stanovisko k současné situaci v krajských nemocnicích a k novele zákona o rozpočtovém určení daní, která souvisí se samofinancováním krajů.
Hejtmani odmítli politizaci otázky právní formy krajských nemocnic. Konstatovali, že změna právní formy přinesla u řady krajských nemocnic výrazné zlepšení jejich hospodaření při zachování dostupnosti veškeré odborné péče o nemocné, a že Ministerstvo zdravotnictví ČR dlouhodobě neřeší otázku finanční nerovnováhy a negativní bilance zdravotnického systému v ČR. Vyzvali ministryni zdravotnictví ČR k přijetí systémových změn ve financování zdravotnického systému a k urychlenému předložení koncepce zdravotnictví tak, aby bylo dosaženo jeho dlouhodobé stability a jistoty kvalitní a dostupné zdravotní péče pro všechny občany ČR.
„Velice nás mrzí, že otázka právní formy nemocnic se politizuje. Krajům jde o to, aby nemocnice, které na ně převedl stát s obrovskými dluhy, fungovaly pro lidi, aby fungovaly po stránce medicínské i ekonomické,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann. „V Plzeňském kraji a několika dalších krajích již došlo k transformaci nemocnic. Nikde ale nedošlo k uzavření žádné nemocnice, ani nebylo zrušeno žádné důležité oddělení. Zdravotní péče zůstala zachována,“ dodal Petr Zimmermann.
Za posledních 6 let bylo v ČR zprivatizováno 47 nemocnic. Naprostá většina privátních nemocnic hospodaří vyrovnaně. Jediná nemocnice, která zkrachovala, byla státní a tou byla nemocnice v Plané u Mariánských Lázní.
Hejtmani se na svém jednání také zabývali novelou zákona o rozpočtovém určení daní, která je v současné době projednávána parlamentem. Vyzvali Parlament České republiky k přijetí tohoto zákona. „Každá další varianta předkládaná od roku 2003 je vždy horší než ta předchozí,“uvedl předseda Rady AKČR, hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.
„Setkáváme se s názorem, že kraje si tímto krokem pomohou k větším finančním příjmům,“ řekl hejtman Středočeského kraje Petr Bendl a dodal:“Není to pravda. Mění se pouze poměr mezi účelovými dotacemi a vlastními příjmy krajů.“
Na programu jednání byla také prezentace Evropské investiční banky. S možností, jak mohou kraje získat dlouhodobé úvěry vystoupil viceguvernér EIB Ivan Pilip. Jeho vystoupení podpořil i ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek, který byl na jednání přítomen. Kraje se s EIB shodly na tom, že posouzení nabídky je dlouhodobou záležitostí. Je na rozhodnutí jednotlivých krajů, zda nabídku banky přijmou či ne. Současně hejtmani navrhli, aby se touto problematikou zabývala nově ustavená Rada AKČR.
Předseda Rady AKČR Evžen Tošenovský v závěru jednání poděkoval všem hejtmanům za spolupráci. „Naše osobní vztahy byly nadstandardní.To, jak jsme spolu dokázali korektně a věcně jednat, to by mohlo být výzvou pro celé naše politické spektrum,“ uzavřel Evžen Tošenovský.

Na tiskové konferenci po jednání Rady AKČR. Zleva: hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann,
hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel a hejtmana Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.

Společné foto hejtmanů po posledním zasedání Rady AKČR v Karlových Varech.