Jednání představitelů Plzeňského kraje a památkového ústavu

obrazek
17. března 2006 11:41, aktualizováno 10:41, Mgr. Jana Filípková
 

JEDNÁNÍ PŘEDSTAVITELŮ PLZEŇSKÉHO KRAJE A PAMÁTKOVÉHO ÚSTAVU

 

15. března 2006

 

 

Ve středu 15. března proběhlo setkání představitelů Plzeňského kraje – náměstkyně hejtmana PK Mgr. Olgy Kalčíkové a radního PK pro oblasti kultury a památkové péče Mgr. Martina Baxy – se zástupci územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Plzni, konkrétně s nově jmenovanou ředitelkou Bc. Alenou Svobodovou a náměstkem pro výkon památkové péče Mgr. Karlem Foudem, týkající se rámcové strategie spolupráce na jednotlivých projektech. Cílem setkání bylo stanovit okruhy další možné spolupráce a koordinace činnosti a zájmů obou institucí.

Plzeňský kraj byl jedním z prvních krajů, kde byla již v roce 2003 přijata Koncepce památkové péče, a stále patří k jednomu z mála krajů, kde byl takový koncepční materiál zpracován a schválen zastupitelstvem kraje. Již v tomto dokumentu se hovoří o důležitosti památkového fondu na území Plzeňského kraje a o základních a nezbytných krocích k jeho zachování – tyto kroky byly nazvány čtyřmi „P“ – poznání, péče, prezentace a participace. Jedná se o dokument, který se mj. dotýká i spolupráce a koordinace činností prováděných zaměstnanci příslušného odboru Krajského úřadu Plzeňského kraje a odborných pracovníků Národního památkového ústavu.

Nejenom tato koncepce dokládá faktickou spolupráci mezi výše jmenovanými subjekty směřující k obnově a zachování památkového fondu na území kraje a k hledání nových trendů v památkové péči. „Plzeňský kraj každoročně vyhlašuje grantové programy týkající se oblasti památkové péče, a to program „Zachování a obnovy kulturních památek Plzeňského kraje“ a program „Obnovy historického stavebního fondu v památkových rezervacích a zónách a staveb drobné architektury na území Plzeňského kraje“. Pro oba dva programy bylo z rozpočtu Plzeňského kraje pro letošní rok vyčleněna částka ve výši 19 miliónu korun.“, konstatuje radní PK Mgr. Martin Baxa.

V průběhu jednání byla upřesněna forma spolupráce nejen při doplňování informací k výběru projektů v rámci grantových programů kraje, ale i v oblasti sdílení dat prostřednictvím informačních systémů, v koordinaci výkonu státní památkové péče a též v cestovním ruchu.

Jedním z významných společných kroků by podle náměstkyně hejtmana PK Mgr. Olgy Kalčíkové bylo „zapsání některého památkového objektu ležícího na území Plzeňského kraje do seznamu UNESCO“. Mgr. Karel Foud z plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu k tomu dodává: „Jednalo by se o některé z objektů spadajících do kategorie sakrální architektury či okruhu tzv. panských sídel. Na Plzeňsku jsou mnohé architektonické klenoty, jejichž význam přesahuje hranice regionu.“

„Důležitá je prezentace památkového fondu Plzeňského kraje prostřednictvím samotných objektů, výhledově je možné hledat cesty k potencionálnímu využití památkových objektů a nalézání jejich nových funkcí aniž by došlo k újmě kulturních památek“, poznamenal Mgr. Matin Baxa. „Vidím i jeden ze způsobů další spolupráce mezi informačními centry kraje a kastelány spravující hrady a zámky“, dodává Mgr. Olga Kalčíková

Podle slov Mgr. Karla Fouda „územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Plzni hledá cesty vedoucí k prohloubení účinné spolupráce s Plzeňským krajem. Jde nejen o vzájemné předávání informací, ale i součinnost při rozdělování finančních prostředků z jednotlivých dotačních titulů zřizovaných jak Plzeňským krajem, tak Ministerstvem kultury ČR. Zintensivněna by měla být součinnost na poli prezentace historického fondu regionu, mediální zviditelnění území s plošnou památkovou ochranou. Větší pozornost by měla být věnována i tzv. technickým památkám a obecně historické industriální architektuře, která především v západní Evropě získává na významu. Nelze zpochybnit, že také v tomto resortu má Plzeňský kraj co nabídnout.“

Jedním z bodů jednání byla i otázka úvah o možných způsobech financování projektů z fondů Evropské unie týkajících se památkového fondu v novém finančním období 2007 - 2013.

„Určitě naše spolupráce nebude spočívat v podepsání nějaké obecné dohody, ale právě naopak v konkrétní činnosti při přípravě konkrétních projektů umožňujících zachraňovat památky“ dodali představitelé Plzeňského kraje a Památkového ústavu.