Jeden svět 2004

19. dubna 2004 09:54, aktualizováno 08:54,
 

Druhý samostatný ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět pořádaný společností Člověk v tísni při České televizi proběhne v Plzni  od 19. do 23. dubna 2004.

Záštitu nad festivalem převzali již tradičně Václav Havel, ministr kultury Pavel Dostál, hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann a primátor města Plzeň Jiří Šneberger.

 

Jeden svět 2004 představí 35 filmů z 20 zemí světa, jež byly vybrány z celkem 950 přihlášených dokumentů. Projekce se budou konat v Měšťanské besedě - Kino Beseda, Divadélko Jonáš; v Západočeském muzeum v Plzni a v Kulturní kavárně Jabloň. 

 

Jeden svět uvede dokumenty rozdělené do následujících sekcí: Jeden svět na středních školách; Globální svět - média, migrace, ekologie; Ve světě konfliktu – Izraelsko-Palestinské vztahy, totalitní systémy, terorismus; Lidé v pasti – ústavní péče, mentálně handicapovaní, HIV, drogově závislí; Z jiného úhlu. Po promítání budou následovat diskuse s festivalovými hosty a odborníky na dané téma.  

 

Festivalu se osobně zúčastní Šimon Pánek, ředitel humanitárních misí společnosti Člověk v tísni; Petra Procházková, válečná reportérka; Ivo Budil, děkan fakulty humanitních studií.

  

Mezi promítané filmy patří několika cenami ověnčený snímek amerického režiséra Jonathana Karsha Krev mé krve, jež pojednává o bezprostřední Susan Tomové, která dokáže zvládnout jedenáctku adoptovaných dětí s těžkým handicapem aniž by z jejího příbytku zmizel humor, naděje a drobné každodenní radosti. Režisérka Elisabeth Chai Vasarhelyi ve svém debutu Obyčejný život  vystihuje poválečné dilema skupinky mladých přátel, zda zůstat či odejít z rodného Kosova. Významných ocenění za dokument Příběh rybáře, popisující boj charismatického maďarského rybáře za obnovení života v řece Tise, do které v roce 2000 unikly z rumunského dolu vlastněného australskou společností tuny kyanidu, se dočkal i australsko-maďarský tvůrce Peter Hegedus. Izraelský snímek Arniny děti vypráví, jak se z palestinských chlapců, kteří v dětství hráli pod vedením Židovky Arny divadlo, stávají sebevražední útočníci a bojovníci proti izraelské armádě.

Druhý izraelský snímek Křižovatka od Ilana Ziva pátrá po okolnostech smrti tří mladíků na pozadí izraelsko-palestinského konfliktu. Dokument Smrt v Gibraltaru seznamuje diváky se surfařským rájem španělské pláže, která se pro mnoho afrických utečenců cestujících v přeplněných člunech stává místem, kde na prahu vysněné Evropy nalézají smrt. Hlavními postavami posledního soutěžního filmu Zahrada jsou sedmnáctiletý Palestinec Nino a o rok starší Dudu, kteří se živí prostitucí a prodejem drog ve vykřičené čtvrti Tel Avivu.

 

 Souběžně s Plzní se Jeden svět představí také v Praze (14. 4. – 22. 4.), v Brně (16.4. – 22.4.) a Ostravě (19.4. – 23.4.). Poté se festival přesune do jedenácti regionálních center ČR: do Českých Budějovic (26.4 – 28.4.), Hradce Králové (26.4. – 30.4.), Liberce (25.4. – 29.4.), Kutné Hory (28.4. – 1.5.), Olomouce (26.4. – 30.4.), Opavy (10.5. – 14.5.), Pardubic (3.5. – 8.5.), Teplic (28.4 – 30.4.), Uherského Hradiště (22.4 – 30.4.), Ústí nad Labem (26.4. – 28.4.) a do Rožnova pod Radhoštěm (3.5. – 5.5.).

 

Podrobný program a další informace naleznete na www.oneworld.cz , www.jedensvet.cz  

 

 

Výběr z doprovodného programu

 

Výstavy

    Jan Šibík – Rok 2003

    Měšťanská beseda, přízemí, 5. - 23. dubna 2004

Jan Šibík, letos oceněný v soutěži World Press Photo, představí čtyřicet barevných fotografií z celkem sedmi zemí, které navštívil v průběhu loňského roku (Libérie, Irák, Írán, Indie, Palestina, Gruzie a Ukrajina). Pojítkem jednotlivých souborů zůstává všímavost autora vůči nesvobodě, válce, diktatuře nebo krajní chudobě.

 

    Rómové v České republice

    Plzeň Jižní Předměstí, 19. (vernisáž v 18.00) – 23. dubna 2004

Fotografie Karla Cudlína, Marie Kracíkové a Víta Šimánka.

 

 

Debaty

Bezprostředně po projekcích řady filmů se uskuteční debaty s diváky přímo v kinosálech. Kromě toho chystáme následující panelové diskuse:

 

    Veřejná debata týdeníku Respekt na téma Jak z ústavu ven

(Jaké možnosti mají děti, které jsou odtrženy od vlastních rodičů? Jaké alternativy k ústavům existují v České republice a jak je stát podporuje?), moderuje Eliška Bártová, místo Měšťanská beseda divadélko Jonáš, 21.4.2004 v 18.00 po filmu Krev mé krve

 

    Veřejná debata zástupců Západočeské univerzity (Ivo Budil) a muslimských žen žijících v ČR na téma: Problém multukulturalismu aneb mělo by být nošení šátku trestné?, místo Kulturní kavárna Jabloň, 22.4.2004 ve 14.00

 

Ostatní

    Klub přátel Člověka v tísni pořádá komponovaný večer na téma Afghánistán 2001 – 2004, beseda se Šimonem Pánkem (ředitelem Humanitární sekce ČvT) o Afghánistánu a tamní humanitární a rozvojové misi společnosti Člověka v tísni, místo kulturní kavárna Jabloň, pondělí 19.4.2004 v 20.00

 

    Divadelní představení Antigona: Odjezd!, spolek Tyan, premiéra nové inscenace alternativního divadla TYAN. Osobitý a velmi současný výklad antického mýtu. Multimediální provedení textu současného brněnského dramatika Romana Sikory, místo Moving station - Plzeň Jižní Předměstí, čtvrtek 22.4.2004 v 20.00

 

    23. – 24. 04. 2004, stan na Náměstí republiky – akce "Dožít se lepších zítřků" podle výstavy fotografii Ivy Zímové, která bude premiérově prezentována v rámci této akce. Za účasti novinářky Petry Procházkové, získané peníze z této akce půjdou na projekt "Happy flying carpets" sdružení Berkat. Více info naleznete na www.berkat.cz

 

 

Hudební večer

 

20. 4., 20:00 / NA GÓRZE , divadlo Pod lampou

Polská punková kapela Na Górze vznikla a působí v ústavu pro mentálně postižené v Rzadkowe a je z velké části složená z místních klientů.