Vernisáž výstavy „Jan Nepomucký – světec střední Evropy“ se za účasti Mgr. Martina Baxy, člena Rady Plzeňského kraje pro oblasti kultura a památková péče, Ho. – Prof. Dr. Aldemara Schiffkorna, vedoucího Úřadu pro kulturní vztahy se zahraničím spolkové země Horní Rakousy, Linec, Ing. Jiřího Šnebergera, senátora Parlamentu České republiky, a starosty města Nepomuku Ing. Pavla Jirana, konala v pátek 18. března 2005 v Galerii města Nepomuk.
„Projekt „Svatý Jan Nepomucký - světec střední Evropy“ se zrodil v roce 1999 a od té doby procestovala umělecká díla z výstavní kolekce už významnou část Evropy – Rakousko, Německo, Itálii a Belgii. V dubnu letošního roku proběhne výstava až ve slunném Španělsku. Plzeňský kraj na přepravu exponátů z Čech přispěl ze svého rozpočtu částkou 40 000,- korun. I v Česku už vystavené exponáty mohli návštěvníci vidět v Praze nebo v Klatovech. Výstava v Nepomuku byla zajímavá mimo jiné ze dvou důvodů: nepomucenský projekt se vrátil do místa, které jeho vznik inspirovalo, tedy do rodiště Jana Nepomuckého, a vystaveny byly vedle dalších i fotografie manželů Anny a Karla Kocourkových, kteří od roku 1999 projekt zajišťují a organizují. I to můžeme vnímat jako způsob poděkování za to, co pro kulturu i prezentaci Plzeňského kraje manželé Kocourkovi vykonávají.“, prohlásil radní PK Mgr. Martin Baxa.
Výchozím bodem celého výstavního projektu je myšlenka, že se kulturní prostor střední Evropa dá znázornit jako oblast, ve které je rozšířeno uctívání svatého Jana Nepomuckého. Řečeno jinak: střední Evropa je tam, kde je Jan Nepomucký znám, uctíván a kde se nacházejí obrazy a sochy tohoto světce. Fenomén Jana Nepomuckého je úzce spjat s historickými termíny protireformace a rekatolizace a s kulturně historickým termínem baroko a jako takový je v úzkém spojení s dějinami Čech, Moravy a jiných středoevropských zemí. Jan Nepomucký zemřel mučednickou smrtí v důsledku konfliktu s králem Václavem IV. Uctívání Jana Nepomuckého se rozšířilo po třicetileté válce, kdy v Čechách a na Moravě začala pod vedením jezuitů protireformace a rekatolizace. Zvláště jezuité pak rozšiřovali uctívání Jana Nepomuckého.

