Ve čtvrtek 10. března proběhlo v budově Krajského úřadu Plzeňského kraje pracovní setkání na téma „Národní diskuse o budoucnosti venkova ČR v krajích“, které je součástí přípravy programového dokumentu k Evropskému zemědělskému fondu pro rozvoj venkova. Diskuse proběhla za účasti předsedy Podvýboru pro rozvoj venkova Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Ing. Jiřího Papeže a Ing. Jiřího Kalisty, člena Rady Plzeňského kraje pro oblasti regionálního rozvoje, zemědělství a podpory fondů Evropské unie.
Jedná se již o čtvrté setkání tohoto druhu a záštitu nad touto veřejnou diskusí v Plzeňském kraji převzali – Podvýbor pro rozvoj venkova Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, hejtman PK MUDr. Petr Zimmermann, Spolek pro obnovu venkova ČR a Spolek pro obnovu venkova Plzeňského kraje.
„Věřím, že se podařilo dosáhnout jednoho z cílů celodenního mixu přednášek, besed a řízených diskusí ve 4 pracovních skupinách, a to seznámení zástupců zemědělské a venkovské veřejnosti s budoucí podporou tohoto sektoru z českých a evropských finančních fondů.
Druhým neméně významným cílem bylo v rámci řízené diskuse společně formulovat představy a požadavky zemědělců a venkova v Plzeňském kraji na budoucí směřování této podpory. Výsledky budou zapracovány do programových dokumentů a projednány s EK“, prohlásil radní PK Ing. Jiří Kalista.
Společná Agrární politika států Evropské unie neustále hledá svoji podobu. V roce 2004 proběhla zásadní reforma. Finanční prostředky se rozdělily na dvě priority, dva pilíře. První pilíř jsou platby pro zemědělce bez závislosti na produkci - v ČR se jedná o tzv. SAPS, platby na ha zemědělské půdy a do některých specifických sektorů. Druhý pilíř je založen nově a celý je založen na programování. Z programování bude vycházet financování EAFRD (European Agriculture Fund for Rural Development- Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova) v letech 2007-2013.
V České Republice existuje zkušenost s přípravou programování pro období 2004 - 2006. V minulém období práce na programovacích dokumentech plně spadala do aktivit jednotlivých ministerstev a poslanci pak pasivně přijímali alokaci finančních prostředků v rámci jednotlivých kapitol Státního rozpočtu.
Celý systém pracoval v minulosti jednak poprvé a jednak pod velkým časovým tlakem.
Současná situace nám dovoluje se daleko lépe připravit formou veřejné diskuse, která je v systému programování nesmírně důležitá. Proto i Plzeňský kraj podporuje tyto tendence. „Účelem celé této diskuse je zjistit skutečné potřeby, v tomto případě venkovských regionů, a podle těchto potřeb správně stanovit cíle v programových dokumentech a následně jednotlivá opatření k naplňování těchto cílů. Podle skutečných priorit se stanovuje i alokace finančních prostředků“, řekl předseda Podvýboru pro rozvoj venkova Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Ing. Jiří Papež.
První setkání proběhlo 21. ledna 2005 v Liberci, další pak 1. února v Brně, 2. února ve Zlíně. Po setkání v Plzni následují veřejné diskuse v Olomouci (15. března) a v Jihlavě (16. března).