74. jednání Rady Plzeňského kraje

obrazek
10. července 2023 15:38, Bc. Eva Mertlová

Dotační program na podporu technického vzdělávání mládeže

Celkem jeden milion korun je z krajského rozpočtu alokován v dotačním programu zaměřeném na motivaci pro technické vzdělávání mládeže Plzeňského kraje v roce 2023. Rada kraje schválila jeho vyhlášení s tím, že žádosti o finanční příspěvek mohou podat střední školy zřizované Plzeňským krajem, které jsou vhodně vybaveny a schopny žákům II. stupně ZŠ poskytnout přípravu pro studium technických oborů. "Impulsem pro vyhlášení tohoto dotačního programu pro nás je skutečnost, že zaměstnavatelé mají enormní zájem o absolventy technických oborů všech stupňů a tato poptávka se stále zvyšuje,“ říká náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc. Žádosti škol musí být podány v termínu do 5. 9. 2023, a to v elektronické podobě prostřednictvím aplikace eDotace, která je přístupná na adrese: Dotace Plzeňského kraje (plzensky-kraj.cz).

(předkládá Vladimír Kroc)

Zelené autobusy vyjíždí na Šumavu

Rada opět schválila uzavření smlouvy na zajištění autobusové dopravy tzv. Zelených autobusů se správou Národního parku Šumava pro období 27. 5. – 1. 10. 2023. Tento projekt byl původně řízen Správou NP Šumava a Plzeňský kraj jej spolufinancoval. Po vzájemné dohodě však kraj obsluhu území v roce 2021 převzal s tím, že Správa NP Šumava se bude podílet na financování. Obecně projekt tzv. Zelených autobusů je realizován od roku 1996.
"Model financování počítá s tím, že Správa Národního parku Šumava poskytne kraji příspěvek ve výši 350 tisíc korun k zajištění spojů veřejné linkové dopravy na trasách Špičák – Kvilda a Horská Kvilda – Bučina. Výhodou je, že u těchto autobusových linek je uplatňován tarif IDPK," podotkl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek s tím, že se na provozu tzv. Zelených autobusů podílejí také obce Kvilda, Horská Kvilda, Prášily, Srní, Modrava a Železná Ruda, které přispívají dotací v souhrnné výši 150 tisíc korun.

Jde o linky 430 979 Železná Ruda-Prášily-Modrava, 430 980 Horská Kvilda-Kvilda-Kvilda, Bučina a 431 974 Sušice-Kašperské Hory-Srní-Modrava-Kvilda.

"Plzeňský kraj pro zajištění dobré dopravní dostupnosti Šumavy a na podporu turistiky a cykloturistiky v této horské oblasti zajistil i přímé spoje z Plzně na Modravu a Kvildu," připomněl náměstek P. Čížek závěrem. Jde o spoje 440423 Plzeň-Klatovy-Modrava (max. 22 kol), 440462 Plzeň-Sušice-Kvilda (max. 22 kol).

(předkládá Pavel Čížek)

Na roky 2024-26 vyhlásí kraj veřejnou zakázku na koronera

Rada schválila vyhlášení veřejné zakázky na zajištění nepřetržitého provádění prohlídek těl zemřelých mimo zdravotnická zařízení v Plzeňském kraji, a to pro rok 2024 – 2026. "Vzhledem k tomu, že kraj odpovídá za organizaci a zajištění prohlídek těl zemřelých mimo zdravotnická zařízení a současnému poskytovateli končí v prosinci letošního roku smlouva, je zajištění koronera prostřednictvím veřejné zakázky nutné. Její předpokládaná hodnota je téměř 11 milionů korun," vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Hais.

Předmětem zakázky na území kraje bude nepřetržité provádění prohlídek těl zemřelých mimo zdravotnická zařízení v roce 2024 – 2026 s tím, že bude poskytovatel provozovat také nepřetržitě dostupné telefonní číslo pro přijímání výzev k prohlídkám 24 hodin denně. "Maximální odměna za jednu prohlídku bude 1500 Kč s tím, že podle našich aktuálních údajů jde o 7 214 prohlídek za dobu plnění zakázky," doplňuje Pavel Hais s tím, že jde o 10 821 mil. Kč.

Současným poskytovatelem, kterému končí smlouva k 31. 12. 2023, je 1. KORONERSKÁ s.r.o.

(předkládá Pavel Hais)

Unikátní systém pěších tras Zlatá stezka čeká díky kraji další rozvoj

Zlatá stezka je pěší dálková turistická trasa procházející Plzeňským a Jihočeským krajem skrze Český les a Šumavu, začíná v Chodové Plané a končí v Českých Budějovicích, v terénu funguje pod logem velkého S od roku 2018. Vytváří českou paralelu ke stejnojmenné německé síťi Goldsteig – Zlatá stezka, dálkové turistické stezce v Bavorsku, která je nejdelší trasou v Německu. Obě trasy se vzájemně propojují a spojují se do unikátního a největšího systému pěších tras ve střední Evropě, který nabízí nekonečné možnosti výletních variant. Na svém dnešním jednání rada schválila projektový záměr dalšího rozvoje stezky, následné předložení projektové žádosti k projektu do Programu INTERREG Bavorsko – Česko 2021-2027 a dále uzavření partnerské dohody s bavorským protějškem Tourismusverband Ostbayern. Schváleno bylo také předfinancování a kofinancování výdajů projektu.

Novým cílem projektu je fyzické prodloužení Zlaté stezky do Karlovarského kraje a Horních Franků, kde se spojí česká a německá větev a dojde tak k ucelení cestní sítě. "Dalším rozšířením turistické nabídky je zaměření na jednodenní návštěvníky, rodiny s dětmi, nebo turisty, jež tráví dovolenou na jednom místě a podnikají v rámci své dovolené výlety paprskovitě. Snahou je pracovat s návštěvností regionu tak, abychom pomohli místům, která jsou známá a v sezóně přehlcená turisty tím, že přesměrujeme nabídku do neobjevených či ne úplně známých lokalit," vysvětluje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka s tím, že tyto lokality jsou pestré nejen tím, že se zde nachází mnoho přírodních atraktivit, ale ožívají tady i staré tradice, řemesla a kultura. "V takových místech vzniknou nové okruhy a ty půjdou po stopách řemesel a tradic, které nebyly dosud veřejnosti příliš představovány. Je to například krajkářství, školství nebo těžba a zpracování nerostných surovin," doplňuje Libor Picka. V rámci okruhů napojených na Zlatou stezku vznikne v terénu i doplňková infrastruktura, která jednotlivá řemesla představí hravou a kreativní formou.

(předkládá Libor Picka)