55. mateřská škola v Mandlově ulici v Plzni má nový pavilon

17. června 2021 14:01, Mgr. René Zeithaml

Mám radost, že děti 55. mateřské školy mají po náročném čase epidemie nové a moderní prostory. Považuji za důležité, že nový pavilon rozšířil kapacitu školky a umožní tak umístění dalších dětí v největším plzeňském obvodě. Těší mě to o to více, že právě 55. mateřská škola byla jednou z prvních škol, které za jarní vlny epidemie v loňském roce byly určeny jako zařízení pro děti zdravotníků a záchranářů. Ráda bych poděkovala za skvělou práci všem, kteří se na stavbě nového pavilonu podíleli, a to nejen pracovníkům městského úřadu Plzeň 3, ale také místostarostovi Petru Balounovi, pod jehož taktovkou celá akce probíhala,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová na slavnostním otevření přístavby 16. června 2021, kterého se spolu se svým náměstkem Rudolfem Špotákem zúčastnila.

Stavba nového pavilonu byla zhotovena v rekordně krátkém čase. Od zahájení projektové přípravy do předání stavby uběhl přibližně rok a půl.

Nový pavilon pomůže řešit dlouhodobý nedostatek míst v mateřských školách zejména v jižní části centrálního obvodu Plzně. Vznikly zde 2 úplně nové třídy pro 48 dětí, sociální zařízení, včetně multifukčního prostoru, který je možné využít na nejrůznější aktivity, jako tělocvičnu nebo sál pro společenské akce školky. Pokud to bude nutné, může tělocvična sloužit jako klasická školní třída, například při rekonstrukcích nebo jiných mimořádných událostech obvodu.

Přístavba byla navržena tak, aby propojila dva stávající objekty v jeden celek a nahradila venkovní koridor. Celá budova je zhotovena jako pasivní. V objektu použil stavitel ve vybraných prostorách technologii klimatizace a nuceného větrání.

Na první pohled zaujme fasáda přístavby, na kterou byl použit dřevěný modřínový obklad. Neméně zajímavá je plochá střecha, která je osázena vegetační zelení, což přispívá ke zlepšení hospodaření s dešťovou vodou i příznivějšímu klimatu v okolí stavby odpařováním vody z vysázených rostlin. Stavební úpravou prošly také stávající terasy, které získaly zastřešení včetně chodníků podél jednotlivých pavilonů.

Na závěr akce spolu s dalšími návštěvníky zasadila hejtmanka Ilona Mauritzová na nádvoří rozchodník, který je součástí zelené plochy střechy.