Válečné hroby v ČR

Sborník stanovisek veřejného ochránce práv - pohřebnictví

27. února 2025 08:57, Mgr. Bc. Kamil František Šefl
Sborník stanovisek veřejného ochránce práv vydaný Kanceláří veřejného ochránce práv k zajištění zákonné povinnosti veřejného ochránce práv soustavně seznamovat veřejnost se svou činností a s poznatky, které z ní vyplynuly.


Válečné hroby v ČR

30. prosince 2024 13:39, aktualizováno 03. března 2025 15:48, Mgr. Bc. Kamil František Šefl
Systém péče o válečné hroby v České republice upraven zákonem č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech. Péče o válečné hroby je podle tohoto zákona v působnosti Ministerstva obrany České republiky.

Péče o válečné hroby na území České republiky je realizována podle následujících zásad:

Do systému péče o válečné hroby jsou kromě válečných hrobů s ostatky zahrnuta i pietní místa, která jsou připomínkou oběti válek.
  • Zákon o válečných hrobech chrání všechny válečné hroby bez ohledu na to, zda se jedná o hroby našich nebo spojeneckých vojáků, anebo zda se jedná o hroby bývalých nepřátel.
  • O všechny válečné hroby je pečováno stejným způsobem bez ohledu na jejich původ.
  • Na všechny padlé je nazíráno jako na oběti válek a nejsou posuzovány podle státní příslušnosti, národnosti a podobně.
  • Cílem péče o válečné hroby je jejich zachování v důstojném a poznatelném stavu.
  • Minimální rozsah péče o válečné hroby je stanoven zákonem a v ČR ji vykonávají zejména obce, které většinu z nich vlastní.
  • Péče o české válečné hroby v zahraničí je zajištěna mezivládními smlouvami.
Údaje o válečných hrobech, které se nacházejí na území České republiky shromažďují a aktualizují v rámci svého správního obvodu obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Tyto úřady jsou odpovědné za jejich úplnost a aktuálnost. Údaje o českých válečných hrobech v zahraničí obdobným způsobem shromažďuje Ministerstvo obrany.