Sociální pracovníci obcí absolvovali speciální školení zaměřené na podporu osob se zdravotním postižením a poruchami autistického spektra. Během celodenní akce získali teoretické a praktické znalosti, aby zlepšili kvalitu života osob, s nimiž pracují.
Pro sociální pracovníky obcí zapojených do
Projektu podpory sociální práce a sociálního začleňování bylo připraveno další školení, tentokrát zaměřené na cílovou skupinu osob se zdravotním postižením a poruchami autistického spektra. Celodenní vzdělávací akce proběhla 19. listopadu 2024 v zasedací místnosti Krajského úřadu Plzeňského kraje.
Školení obsahovalo jak teoretický základ, tak i praktické zapojení účastníků. Byly představeny dvě hlavní metody. První z nich byla
Podpora pozitivního chování (Positive Behaviour Support - PBS), kterou vedla Mgr. Martina Prokopová, lektorka s 20letou zkušeností v oblasti sociálních služeb pomáhajících lidem s intelektovým znevýhodněním. PBS se zaměřuje na zvýšení kvality života osob se znevýhodněním a vnímá náročné chování jako formu komunikace.
Druhou metodou byla
Aktivní podpora zaměřená na člověka, prezentovaná Mgr. Šárkou Káňovou, Ph.D., vedoucí oddělení speciální a inkluzivní pedagogiky Západočeské univerzity v Plzni. Tato metoda poskytuje trvalou a každodenní podporu lidem s velmi komplexními potřebami a podporuje jejich začlenění do komunity.
Toto školení představuje významný krok k lepšímu porozumění a podpoře osob se zdravotním postižením a poruchami autistického spektra. Sociální pracovníci získali nové poznatky a dovednosti, které mohou uplatnit ve své každodenní praxi.
Kromě zajímavého školení se v listopadu uskutečnila i čtyři setkání ke sdílení dobré praxe. Týkala se z velké části plzeňských sociálních pracovnic a přinesla plody v podobě posílení spolupráce mezi sociálními pracovníky.