Studie odtokových poměrů pro městys Chodová Planá

obrazek
04. prosince 2023 11:13, Ing. Jana Slavíková

V souvislosti s aktivitou Zdravá krajina Plzeňský kraj neřeší pouze vlastní krajinné studie, navazující na Regionální strategii adaptačních opatření Plzeňského kraje pro zadržení vody v krajině. Ve spolupráci s povodím Vltavy, s. p. se soustředíme také na kvalitu vod.

Je nezbytné, aby nás klimatická změna přivedla k lepšímu hospodaření s dešťovou vodou. Na každý metr čtvereční Plzeňského kraje spadne v průměru 500 až 600 litrů vody ročně, na Šumavě ještě více. Potíží je, že s touto vodou zatím příliš neumíme hospodařit - jak ve volné krajině, tak ani v obcích. Během deště voda rychle stéká po plochách střech, chodníků, silnic či parkovišť do kanalizace. Tím přicházíme o vodu důležitou pro vegetaci, a zároveň o výkonné chlazení městského prostoru. Voda je totiž jediné klimatizační médium, které krajina, včetně té městské, má. Problémem je, že ve městech je s dešťovou vodou nakládáno často nevhodně.

Ve většině měst a obcí se nachází tzv. jednotná kanalizace, kdy jsou běžné splašky odváděny na čistírnu odpadních vod stejným potrubím, jako vody dešťové. Během deště by se ale kanalizace snadno přehltila a příval dešťové vody by zaplavil také čistírnu. Z tohoto důvodu se na kanalizaci nachází speciální komory, na nichž se přebytečná voda „odlehčí“. To znamená, že se směs dešťové vody, splašků a zvířených usazenin z kanalizace bez jakéhokoliv čištění pustí přes tyto odlehčovací komory přímo do řeky, potoka, případně rybníka. Na území města Plzeň se nachází přibližně devadesát odlehčovacích výustí, u menších obcí je jich méně. S odlehčovanými odpadními vodami se do povrchových vod za deště dostávají velmi vysoká množství nejrůznějšího znečištění. Jsou to například vlhčené ubrousky a další pevné odpady, organické látky, živiny, bakterie a viry, zbytky léčiv nebo čisticích prostředků a mnoho dalšího. Ve vodních nádržích toto znečištění způsobuje přemnožení sinic a na tocích ohrožuje vodní organismy.

Znečištění, které přichází do našich vod, je v současnosti jedním z nejzávažnějších problémů ve vodním hospodářství. V Plzeňském kraji je tento problém velmi viditelný na nádrži Hracholusky. Zde je letní výskyt sinic způsoben z velké části odlehčovacími komorami, nacházejícími se na tocích, které do Hracholusek vtékají. Zasažena znečištěním je ale také většina ostatních povrchových vod v kraji.

Na problém špatné kvality vody v nádrži Hracholusky se jako jeden z prvních v našem kraji rozhodl zareagovat městys Chodová Planá. Ten za podpory Plzeňského kraje nechal vypracovat Studii odtokových poměrů pro městys Chodová Planá. Odtoková studie, zpracovaná firmou SWECO, a. s., slouží k identifikaci zranitelných a rizikových míst a k návrhu opatření, která by měla vyřešit zhoršené vsakování dešťové vody a přetížení jednotné kanalizace. Navržená opatření pomohou využít srážkové vody v místě jejich vniku nebo na zastavěném území obce či města a poslouží zde také ke zmírnění škodlivé půdní eroze. Odtoková studie městyse Chodová Planá byla dokončena a předána v průběhu letošního listopadu. Studie řeší na dvanácti lokalitách opatření na zachycení, využití a vsak srážkových vod jak v zastavěné části obce, tak v jejím okolí. Jedním z opatření vyplývajících z odtokové studie je například pás lučních porostů v lokalitě U Dubu. Ten bude doplněný o liniovou výsadbu vhodných dřevin, mez a cestu pro pěší a cyklisty. Mez bude sloužit k zachytávání nadlimitního odtoku vody z výše situovaných polí a ke snížení rizika zaplavení nové zástavby splachem ornice. Zároveň opatření slouží k udržení vody tam, kam patří. Na pozemcích, kde voda dopadla, se bude moci zasáknout a dotovat podzemní vody. Dále toto komplexní opatření zbrání odnosu úrodné půdy z polí. Zatraktivnění místa a jeho lepší volnočasové využití je příjemným a velmi hodnotným bonusem pro obyvatele Chodové Plané.

Aktuální dění v rámci aktivity Zdravá krajina Plzeňského kraje naleznete na informačním webu (zdravakrajinapk.cz)

Návrh lokality U Dubu

Návrh lokality Parkoviště Výškovská

Návrh lokality sídliště Lučina

Návrh lokality Mokré louky

Návrh lokality Planský potok - dolní úsek

Znečištění pod odlehčovací komorou. Zdroj: Povodí Vltavy, s. p.


Galerie

Soubory ke stažení