Spolek na výuku češtiny pro Ukrajince hledá lektory

18. července 2022 14:30, Mgr. René Zeithaml

Uprchlíků na našem území je najednou příliš mnoho na to, aby bylo možné jejich výuku češtiny zajistit standardní cestou jazykových škol a večerních kurzů,“ píše spolek na svém webu a zároveň hledá zájemce o vedení kurzů češtiny pro cizince. Tito lektoři získají zdarma intenzivní dvoutýdenní online kurz “Jak vyučovat První kroky v českém jazyce pro cizince”. Toto online školení pro lektory vytvořila Karlova Univerzita (UJOP) a spolek Můžeš Mluvit Česky jej vybraným lektorům zaplatí.

Takto vyškolení lektoři by měli v různých lokalitách po celé České republice zorganizovat ideálně 4 fyzické kurzy „První kroky v českém jazyce“ pro uprchlíky z Ukrajiny. Záměr spolku „Můžeš Mluvit Česky z.s.“ je zařídit finance pro tyto fyzické kurzy, aby je mohli Ukrajinci navštěvovat zcela zdarma.

Chceme se soustředit hlavně na regiony“ píše na webu koordinátorka lektorů Hana. „Naším cílem je pomoci s prvním zvládnutím našeho komplikovaného jazyka pomocí lokálních dobrovolníků, a to hlavně mimo Prahu nebo Brno.“

Ambasadorka projektu režisérka Oksana Moiseniuk na webu spolku uvádí: „Od poloviny března se na mě obrací mnoho ukrajinských uprchlíků s otázkou, kam mohou chodit na kurzy češtiny pro cizince, že ten jeden nebo dva co našli, jsou beznadějně plné. Projekt Můžeš Mluvit Česky je trochu punkovým, ale smysluplným řešením současné situace. Ne každý se chce učit cizí jazyk sám pomocí online kurzu. Sociální aspekt fyzického jazykového kurzu je pro vás jako pro cizince - tak trochu ztraceného s dětmi v cizí zemi stejně důležitý jako jazyk samotný.“

Zakladatel projektu Jan zmiňuje na webu: „Děkujeme ÚJOP UK (Ústav Jazykové a Odborné Přípravy Univerzity Karlovy) za pochopení situace a flexibilní pomoc s jazykovým kurzem po odborné stránce.“

Hledají se dobrovolníci pro výuku češtiny pro cizince
Máte zkušenosti s učením jazyků pro cizince a chcete nějak pomoci a nevíte jak?
Dokážete si samostatně zorganizovat učebnu na fyzický kurz pro 10–25 účastníků?
Spolek vám pomůžem s metodikou jazykového kurzu a sežene vám studenty.

Dává vám to smysl? Zaregistrujte se jako lektor na webu www.MuzesMluvitCesky.cz.

První kurzy češtiny začnou po prázdninách
Spolek „Můžeš Mluvit Česky z.s.“ aktuálně hledá lektory češtiny pro cizince. První kurzy zdarma pro cizince očekává, že spustí již koncem letních prázdnin. Uprchlíci se mohou přihlásit prostřednictvím webového formuláře na stránkách spolku a poté počkat, až je budou koordinátoři spolku informovat, kdy se bude v jejich okolí otevírat kurz češtiny.

Spolek hledá lektory (hlavně v regionech), kteří mají zájem učit cizince češtinu. Cílem projektu je zorganizovat fyzické kurzy českého jazyka zdarma pro 5 000 uprchlíků po celé ČR do konce roku 2022.