Realizace krajských projektů prevence kriminality v Plzeňském kraji 2023

obrazek
01. března 2024 12:22, Ing. Pavlína Kučerová
V roce 2023 byly vypracovány a zrealizovány Plzeňským krajem krajské projekty prevence kriminality: Plzeňský kraj - Daleko hleď - 2023, Plzeňský kraj - Kraje pro bezpečný internet - on-line kvízy X. - 2023 a Plzeňský kraj - Tlumočník-preventista - 2022 - 2. kolo, na jejichž financování se podílelo Ministerstvo vnitra České republiky a Plzeňský kraj.
Cílem projektu Daleko hleď 2023 bylo předcházet kriminalitě dětí a mladistvých z Plzeňského kraje zaměřením se na jejich smysluplné trávení volného času, osobní rozvoj a rozvoj sociálních a vzdělávacích kompetencí vedoucích ke zvýšení možností uplatnění ve společnosti, vzdělávacím systému, pracovním i osobním životě. Prostředkem k tomuto cíli byla realizace sociálně-preventivních aktivit v podobě volnočasových aktivit (jednodenních, vícedenních a zážitkového kurzu), odpoledních klubů, dále finanční podpory společného trávení volného času rodičů s dětmi, finanční podpory docházky do zájmových kroužků a podpory dětí a mladistvých prostřednictvím dobrovolnické sítě. Všechny plánované aktivity se uskutečnily, navazují na existující síť sociálních služeb ve vybraných sociálně vyloučených lokalitách. U dětí, které byly do projektu zapojeny intenzivněji a dlouhodoběji (zejména formou individuální podpory ze strany dobrovolníků, docházkou do volnočasových klubů a na to navazující účastí na volnočasových aktivitách), je možno vidět pozitivní rozvoj sociálních a vzdělávacích kompetencí, které v důsledku vedou ke zvýšení jejich šancí na uplatnění se ve vzdělávacím systému i osobním životě. Je zcela evidentní, že je nezbytná dlouhodobá kontinuální práce přizpůsobená věku cílové skupiny, v ideálním případě je potřeba jednotlivé aktivity kombinovat, aby bylo možné včas reagovat na případné potřeby a změny. Aktivit se celkově zúčastnilo 91 dětí a mladistvých a 16 rodičů, 11 z nich přímou účastí na pořádaných aktivitách a dalších 5 rodičů opakovanými konzultacemi souvisejícími s podporou dětí volnočasovými a dalšími aktivitami v rámci projektu.
Oblast informačních a komunikačních technologií je jedna z nejdynamičtějších oblastí života. Je ale třeba věnovat odpovídající pozornost rovněž hrozbám a nebezpečím spojeným s užíváním informačních a komunikačních technologií. Případy trestné činnosti páchané v prostoru informačních a komunikačních médií jsou stále častější. Projekt Plzeňský kraj - Kraje pro bezpečný internet - on-line kvízy X. - 2023 si kladl za cíl snížit preventivní cestou tato rizika. Hlavním cílem projektu bylo zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a následně tak snižovat míru a závažnost kybernetické kriminality a elektronického násilí. Projekt průběžně reaguje na nové trendy v oblasti elektronické bezpečnosti a na aktuální rizikové faktory pro rozvoj kyberkriminality, tj. průběžně se rozvíjí a poskytuje nové výstupy (prezenční semináře, e-learningy, soutěžní kvízy, webináře atd.). Projekt běží v celé České republice, soutěž pak ve dvanácti krajích ČR, celkem se do projektu na stránkách www.kpbi.cz zaregistrovalo cca 32.000 účastníků.
Cílem projektu Plzeňský kraj - Tlumočník-preventista - 2022 - 2. kolo bylo vytvoření proškoleného týmu tlumočníků-preventistů pro práci s ukrajinskými teenagery v Plzni. U dané cílové skupiny je zvýšená pravděpodobnost, že se mohou stát oběťmi trestné činnosti, popřípadě pachateli a jsou ve vyšší míře vystaveni sociálně patologickým jevům a kriminogenním situacím (např. drogové a alkoholové závislosti, záškoláctví, gamblerství, šikana a kyberšikana, domácí násilí, povalečství, vandalismus, interetnické konflikty a pouliční násilí, dlouhodobá nezaměstnanost). Projekt připravil spektrum aktivit sekundární prevence kriminality zacílené na tuto populaci, které cílily na prevenci rizikového chování a viktimizace, snížení zranitelnosti vůči sociálně patologickým jevům a snižování rizik spojených s komplikovanou situací, v níž se nezletilí uprchlíci nachází.