Radní ocenil dětský soubor Kajetán

obrazek
20. ledna 2023 09:24, Mgr. Patrik Pátek

Vedení Plzeňského kraje slavnostně přijalo pěvecký sbor Kajetán. Úspěšné pěvce dětského sboru opery DJKT Plzeň ocenil radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka za jejich úspěchy a především za absolutní vítězství v 13. celostátní soutěži dětských pěveckých sborů Porta musicae.

„Jakékoli snažení si zaslouží velkou pokoru a velkou úctu. To čeho dosáhl sbor Kajetán, je opět něco mimořádného. U sportu změříme rychlost nebo dálku, ale stejně jako u krasobruslení a gymnastiky, kdo chce vyhrát, tak musí porotu oslnit. Právě to se povedlo tomuto sboru a za to osobně moc děkuji,“ vyjádřil uznání pěvcům radní Libor Picka, který soubor přijal v sále zastupitelstva Plzeňského kraje.

Soubor Kajetán zazářil ve druhé polovině listopadu právě ve zmíněné celostátní soutěži dětských pěveckých sborů Porta musicae 2022. V soutěži, která je koncipována podle mezinárodních pravidel, získal hned čtvero ocenění - Zlaté pásmo v kategorii Dětské sbory do 19 let, Vítěz kategorie Dětské sbory do 19 let, Speciální cena za inspirativní práci s dětským sborem a Absolutní vítěz Porta musicae 2022. A že vítězství nebyla žádná náhoda, doložili členové sboru přímo v sále zastupitelstva písní ze svého vítězného představení v Liberci. I proto během setkání nezůstalo jen u slov díků. „Ať člověk dělá cokoli – jestli zpívá nebo sportuje, vždy to chce především soustavnost, píli, péči, ale také velice dobré vedoucí a podporu rodičů. Mezi další pilíře, který tuto snahu může podpořit, se rád zařadí i Plzeňský kraj. Podporujeme různé sporty, ale žádná akademie umění tu není. Ať si tedy vedoucí popřemýšlí, jestli by něco takového bylo možné na umělecké scéně založit. Když svoji akademii mohou mít fotbalisti a hokejisti, proč by ji nemohli mít umělci?“ vyřkl nahlas zajímavou myšlenku Libor Picka.

Návrh na založení umělecké akademie se ihned setkal s pozitivním ohlasem. „Naše práce je tak trochu akademická. Staráme se o děti od 5 let a finance jsou vždy tak trochu kamenem úrazu. V březnu se chystáme na soutěž do Vídně a v červnu pak na největší českou mezinárodní soutěž Svátky písní Olomouc,“ nastínila plány sbormistryně Anna-Marie Lahodová.
 


Galerie