Předsednictví v Bruselu odstartuje vernisáž výstavy

obrazek
01. července 2022 11:17, aktualizováno 11:19, Bc. Patrik Pátek

Plzeňský kraj v Bruselu oslaví začátek českého předsednictví v Evropské unii hned první den vernisáží výstavy pod názvem EU: Jednotná v rozmanitosti.

Expozici připravili studenti ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni pod vedením akad. malířky Renáty Fučíkové. Díky seniorní diplomatce Šárce Ponroy Vamberové se k nim připojili také absolventi Diplomatické akademie Ministerstva zahraničních věcí z roku 2020 (Kornélie Gronská, Štěpánka Parthonová, Jan Zdrálek a Jiří Aberle) a po dobu dvou semestrů od února 2021 pracovali na ilustracích k výstavě a publikaci o EU. Juniorní diplomaté pro ně připravili přednášky, strukturu a texty. „Cílem výstavy je představit historii EU, její instituce a fungování, ale také přínos našeho členství. Dílo mladých Čechů přispěje, doufejme, k lepšímu pochopení Evropské unie a vylepšení jejího obrazu u veřejnosti právě během našeho předsednictví v Radě EU. Finální texty upravila mladá novinářka Dominika Perlínová z Aktuálně.cz. Výstavu do anglické verze přeložila Alena Jirásek. Graficky výstavu odvážně upravil čerstvý absolvent Sutnarky Filip Heyduk,“ popsal důvod a vznik výstavy koordinátor mezinárodní spolupráce PK v rámci EU Krajského úřadu Plzeňského kraje Zbyněk Prokop

Výstava bude zahájena v pátek 1. července 2022 v 18:00 hod. v Plzeňském domě v Bruselu a bude k vidění až do 8. září 2022, kdy ji vystřídá další výstava věnovaná jednomu z ideových otců evropské integrace Richardu Coudenhove-Kalergi a jeho vazbě na Poběžovice. Výstavu v Bruselu zahájí náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Petr Vanka.

V sobotu 2. července pak v Bruselu proběhne další akce související s českým předsednictvím a to Zátopkův běh přátelství ve dvojici, který bude symbolickým předáním štafety od francouzského předsednictví. Náměstek Vanka bude slavnostně předávat jednu z hlavních cen. Běhu se bude aktivně účastnit také tým Krajské úřadu Plzeňského kraje a účast přislíbila i filmová delegace ke stejnojmennému filmu Zátopek, který se bude večer promítat při v kinosále Bozar - David Ondříček, Martha Issová a Václav Neužil.
 


Galerie