Plzeňský kraj představil očkovací strategii

06. ledna 2021 19:00, aktualizováno 16. ledna 2021 10:40, Mgr. René Zeithaml

Až sedm vakcinačních center vznikne přímo v Plzni. Na dalších místech kraje se počítá až s 15 vakcinačními centry. Kompletní očkovací strategii představila novinářům 6. ledna 2021 hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Během ledna kraj obdrží 17 550 vakcín proti nemoci Covid-19. V lednu budou prioritně očkováni zdravotníci v nemocnicích, zaměstnanci a klienti v sociálních zařízeních, věkové skupiny 80+ a klienti v domovech pro osoby se zdravotním postižením. V únoru jsou pak v plánu další vybrané profese a očkování veřejnosti dle rezervačního systému. Mezi vybrané profese patří například zaměstnanci kritické infrastruktury, základní složky integrovaného záchranného systému jako policisté, hasiči a zdravotní záchranáři nebo pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci zaměstnanci základních a mateřských škol.

Vakcinace veřejnosti
Plzeňský kraj plánuje do budoucna očkovat 3 až 4 tisíce lidí denně. Na počátku se počítá s tím, že v Plzni bylo očkováno cca 800 a následně v květnu a červnu až 1 000 lidí. V ostatních částech kraje v počátcích 300 lidí denně a následně až 500.

Očkovací centra
V místě s nejvyšší koncentrací osob, což je město Plzeň vznikne celkem 7 vakcinačních center. Tři taková centra budou ve FN Plzeň, další ve Státním zdravotním ústavu, pobočka Plzeň, v nemocnici Privamed, v poliklinice na Denisově nábřeží a v bývalé železniční poliklinice. Další centra vzniknou na území kraje, zatím je v plánu vybudovat 15 takových center. V případě potřeby bude vybudováno velkokapacitní centrum, a to v Plzni.

Jak probíhá očkování?
S každým zájemcem o očkování před aplikací hovoří lékař, který zjišťuje jeho zdravotní stav a potřebnou anamnézu, klient podepíše informovaný souhlas. Po aplikaci vakcíny je vygenerován druhý termín očkování a součástí celého procesu je vydání certifikátu. Posledním krokem je 30 minut strávených v čekárně, pro případné nežádoucí reakce.

Další informace najdete v prezentaci v příloze.