Plošná dezinfekce prostor a distribuce dalších ochranných prostředků pro Klatovsko, Domažlicko i Tachovsko pokračují

21. dubna 2020 14:19, aktualizováno 23. dubna 2020 19:35, Bc. Eva Mertlová

Na pravidelných poradách se starosty Klatovska a Domažlicka se v úterý 21. 4. 2020 opět sešli hejtman Josef Bernard, zástupci KHS a HZS PK. V obou okresech kvůli vysokému počtu nakažených COVID-19 probíhá na vybraných místech pravidelná plošná desinfekce a dle sdělení Krajské hygienické stanice by bylo plošnou dekontaminaci vhodné provádět až do druhého květnového víkendu. Dle informací od HZS PK je desinfekce dostatek a její distribuce probíhá bez problémů. Se starosty Tachovska, kde je situace s počtem nakažených také závažná, se hejtman a zástupci KHS a HZS PK sešli v pondělí 20. 4.

Obce s rozšířenou působností v obou okresech, stejně tak i Tachovsko, obdržely v uplynulých dnech mimořádné dodávky ochranných prostředků jako např. rukavice, roušky, brýle, ochranné štíty a tento týden obdrží další, které budou určeny pro služby zajišťované obcemi. Jde například o vodárny, ČOV, technické služby apod. Dle aktuální potřeby je kraj připraven dodat další ochranné pomůcky. Hejtman a zástupci KHS doporučili dodržovat v uvedených okresech i nadále zvýšená hygienická opatření.

Odběry

Odběry vzorků v sanitách plně převzali pracovníci armády, k výjezdům jezdí od úterka 21. 4. 2020 tři odběrové sanity. Nadále fungují tři odběrová místa a kapacita laboratoří v současné době není vyčerpána.

"Podařilo se stabilizovat situaci kolem vyhodnocování odebraných vzorků. Nejen, že je dostatečná kapacita na náběry, ale nyní fungují v kraji tři laboratoře, kde zvládají vyhodnotit odebraný materiál a v případě nenadále události mají kapacitu zvládnout i větší nápor,“ hodnotí situaci kolem vyhodnocování indikovaných vzorků hejtman Josef Bernard. Stabilizovaná je i situace ve zdravotnických zařízeních i v zařízeních pro seniory. Kraj nadále zajišťuje nákupy a distribuci osobních ochranných pomůcek, a to dle potřeby jak zdravotníkům, tak například obcím s rozšířenou působností, a to zejména do okresů s nejvyšším počtem nakažených koronavirem.