Národní a zahraniční zdroje

07. června 2023 08:45, aktualizováno 22. června 2023 11:33, Jiřina Pešová

Národní a zahraniční zdroje

Z Národního programu Životní prostředí (NPŽP) je možno čerpat peníze v letech 2021–2023. NPŽP podporuje například environmentální výchovu nebo zlepšení životního prostředí v lidských sídlech.

Výzva č. 8: Pakt starostů pro klima a energii Detail výzvy – NPŽP (narodniprogramzp.cz)
Výzva č. 5: Výsadba stromů Detail výzvy – NPŽP (narodniprogramzp.cz)

Operační program Životní prostředí umožňuje čerpat peníze v letech 2021-2027 z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Fondu soudržnosti na projekty v oblasti ochrany ŽP. Dotace je možné čerpat prostřednictvím výzev zaměřených na praktickou ochranu přírody, veřejnou zeleň a eliminaci odvodňovacích zařízení v krajině, záchranné stanice pro živočichy, zachytávání srážkových vod a jejich další využití atd.
Operační program Životní prostředí – Dotační program financovaný z fondů Evropské unie na ochranu a zlepšování životního prostředí (opzp.cz)

Odkazy na vybrané výzvy:

AOPK OPŽP ZMV - 1. výzva SC 1.3 - Dotace - AOPK ČR (nature.cz)
AOPK OPŽP ZMV - 2. výzva SC 1.6 - Dotace - AOPK ČR (nature.cz)
19. výzva – Srážkové vody a opatření proti povodním – Operační program Životní prostředí (opzp.cz)
27. výzva – Monitoring ekosystémů, stanovišť a druhů – Operační program Životní prostředí (opzp.cz)
28. výzva – Péče o významné části přírody a krajiny – Operační program Životní prostředí (opzp.cz)
32. výzva – Veřejná zeleň a eliminace odvodňovacích zařízení v krajině – Operační program Životní prostředí (opzp.cz)
33. výzva – Záchranné stanice pro živočichy, prevence útoků šelem – Operační program Životní prostředí (opzp.cz)
36. výzva – Zachytávání srážkových a šedých vod a jejich další využití – Operační program Životní prostředí (opzp.cz)

Unijní program Life+ je finanční nástroj EU pro životní prostředí a klima v celé EU na období 2021–2027. Program zahrnuje tyto oblasti: Příroda a biologická rozmanitost; Oběhové hospodářství a kvalita života; Zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně; Přechod na čistou energii.

Program LIFE Program LIFE (program-life.cz)

Erasmus+ je program EU na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu v Evropě. Erasmus+ na roky 2021–2027 podporuje stipendia a stáže pro žáky, studenty
i pedagogy v zahraničí.

Operační program přeshraniční spolupráce (Interreg) ČR- na roky 2021–2027
Program INTERREG Bavorsko - Česko 2021–2027 posiluje přeshraniční spolupráci mezi Českem a Bavorskem. Z pohledu EVVO jsou důležité prioritní oblasti:
2: Přizpůsobení se změně klimatu a ochrana životního prostředí a oblast
3: Vzdělávání (i v oblasti ŽP)

Operační program Jan Amos Komenský (OP JAK) Cílem OP JAK je podpora rozvoje otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech a dovednostech, rovných příležitostech a rozvíjející potenciál každého jednotlivce, která povede k růstu konkurenceschopnosti České republiky a zlepšení životních podmínek jejích obyvatel.

Možnosti podpory:
• výzkum a vývoj
• vysoké školství
• regionální školství

Vše o programu zde: https://opjak.cz/o-programu/

ɘnovation–Národní plán obnovy
Hlavním cílem Národního plánu obnovy je podpora oživení a odolnosti tuzemské ekonomiky po zasažení pandemií COVID-19. Finance z fondu mají zmírnit dopady krize, podpořit provádění reforem veřejných investic a tím přispět k obnově růstu hospodářství a tvorbě pracovních míst.

Stále otevřené možnosti pro:
• Střední školy
• Mateřské školy v méně rozvinutých regionech
• Odborné učebny
• Konektivita škol
• Komunální FVE
• Zateplení veřejných budov

Vše o programu zde: https://www.enovation.cz/kontakt/dotacni-poradenstvi-plzen/