Informace poskytnuté dle InfZ - financování sportu

15. května 2023 14:43, Mgr. Gabriela Petrášová

Dne 29. 4. 2023 byla Krajskému úřadu Plzeňského kraje (dále jen „KÚPK“) doručena žádost o poskytnutí informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, na základě které by rád žadatel zjistil, jak kraje podporují/podporovali sport v letech 2018 - 2023 (aby pro něj byly zjištěné informace relevantní, i s ohledem na pandemii Covidu-19 rád by získala informace právě za období od roku 2018-2023).“ Přesněji ohledně financování sportu žadatele zajímá:
1) Jak se Plzeňský kraj podílí ze svého rozpočtu na financování sportu obecně; resp. jaká částka z rozpočtu je/byla určena právě na podporu sportu v letech 2018 - 2023;
2) Jaká částka jde z rozpočtu kraje na podporu sportu vrcholového, obecně ve všech kategoriích;
3) Jakou částkou přispívá Plzeňský kraj na profesionální fotbalové kluby, tj. na fotbalový klub FC Viktoria Plzeň.

Odbor kontroly, dozoru a stížností KÚPK k žádosti přiložil přehlednou tabulku čerpání finančních prostředků z rozpočtu Plzeňského kraje do oblasti „sportu“ za období 2018 – 2023 (viz Příloha 1). Podrobnější informace je možné dohledat v Závěrečných účtech PK za jednotlivé roky zveřejněné na portálu PK (https://www.plzensky-kraj.cz/zaverecny-ucet-plzenskeho-kraje).

Podpora sportu v rámci rozpočtu Plzeňského kraje v oblasti školství se dělí na investiční a neinvestiční. Finanční prostředky uvedené v rozpočtu Plzeňského kraje, kapitole Tělovýchova a sport jsou za jednotlivá období v oblasti podpory sportu uvedena v podrobně v Příloze 2.
Poskytovaná podpora v rámci agendy Odboru školství, mládeže a sportu KÚPK směřuje zásadně do oblasti dětí a mládeže. Vrcholový sport není běžně podporován. Pouze v roce 2020 byla poskytnuta dotace hokejovému klubu HC Plzeň 1929 s.r.o. ve výši 2 000 000 Kč na výdaje klubu.
Plzeňský kraj každoročně vyhlašuje dotační programy podporující mládežnický sport. Dotační program Podpora tělovýchovy a sportu je každoročně vyhlašován s cílem podpořit sportovní a tělovýchovnou činnost dětí a mládeže na území Plzeňského kraje, motivovat veřejnost k pohybu, sportu a k aktivnímu životnímu stylu. Prioritami programu jsou děti a mládež s cílem vytvořit a udržet kladný vztah k pohybu a sportu, zvyšovat fyzickou zdatnost s důrazem na zdravý životní styl. Rovněž je prioritou dlouhodobá systematická práce s dětmi a mládeží, výchova sportovních talentů, organizovaný sport – sportujeme společně, organizace sportovních akcí a soutěží zaměřených na reprezentaci Plzeňského kraje, sport osob se speciálními potřebami.
Dále je každoročně realizován dotační program Podpora vybudování a modernizace sportovišť. Cílem programu je poskytnout podporu na vybudování a modernizaci sportovišť, která jsou ve vlastnictví obcí, škol a školských zařízení nebo spolků působících v oblasti tělovýchovy a sportu a osob se speciálními potřebami v oblasti sportu. Přispívá k vytvoření dostatečné nabídky moderních sportovních a tělovýchovných zařízení v Plzeňském kraji, podpořit sportovní zařízení, která mají charakter obecních sportovišť, využívaných v dopoledních hodinách školami a školskými zařízeními, odpoledne a ve volných dnech sportovními oddíly a sportující veřejností, osobami se speciálními potřebami v oblasti sportu a podpořit organizace, které pravidelně v průběhu roku zajišťují sportovní činnost dětí a mládeže na území Plzeňského kraje.

Dále byl v letech 2018 – 2023 Odborem kancelář hejtmana KÚPK vyhlášen v oblasti sportu dotační titul Podpora sportovců reprezentujících Plzeňský kraj na mistrovství Evropy/světa. Tento dotační titul využívají zejména amatérští sportovci na snížení nákladů účasti/výjezdu na mistrovství. Alokace uvedeného dotačního titulu v letech 2018 – 2023 je následující:

20182 000 000 Kč
20192 000 000 Kč
20202 000 000 Kč
20211 400 000 Kč
20222 400 000 Kč
20231 400 000 Kč

Profesionálnímu fotbalovému klubu FC Viktoria Plzeň, a.s. byla v uvedených letech poskytnuta dotace na projekt „Výročí 110 let klubu“ ve výši 48 000 Kč.

Závěrem Odbor kontroly, dozoru a stížnosti KÚPK dodal, že veškeré informace o dotacích poskytovaných Plzeňským krajem jsou v přehledné a jednoduché formě veřejnosti dostupné na dotačním portálu Plzeňského kraje eDotace - https://dotace.plzensky-kraj.cz/verejnost/.