Hlavními řečníky letošní konference, kterou tradičně pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci s Regionální rozvojovou agenturou Plzeňského kraje, byli rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, podnikatelka, mentorka a prezidentka České manažerské asociace (ČMA) Olga Girstlová a výkonná ředitelka a viceprezidentka ČMA Hana Šmejkalová, ekonom, předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady Mojmír Hampl, a v neposlední řadě hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Na konferenci se představil také generální komisař české účasti na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace Ondřej Soška.
Úvodu se ujal hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, který zdůraznil, že věda a výzkum jsou pro region velmi důležité a kvitoval, že z kraje pochází už dva ministři, vedle ministra kultury nově také ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. Špoták vyzdvihnul také význam pořádané konference, na níž v minulých ročnících zazněla celá řada důležitých témat a predikcí, a to i ohledně umělé inteligence: „V minulosti jsme mluvili o AI a podívejte, jak její význam pokročil. Těším se na letošní témata a řečníky“, uvedl Rudolf Špoták.
Dopolední blok přednášek zahájil ekonom Mojmír Hampl, který přednášel na konferenci Inteligentní specializace regionu již v roce 2022 a už tehdy se zaměřil na téma deglobalizace. Že byly jeho předpoklady správné, dokázala jeho letošní přednáška Deglobalizace – jak daleko se pohnula za poslední dva roky? Rektorka Univerzity Karlovy, profesorka Milena Králíčková, hovořila na téma Internacionalizace ve výzkumu. Ve své prezentaci představila aktivity nejstarší české univerzity, která se v nedávno zveřejněném prestižním žebříčku QS World University Rankings 2025 umístila na 246. místě. Králičková hovořila mj. o důležitosti zahraničních spoluprací: „Vědecká práce i vzdělávání musí být propojeno se zahraničním, jinak nemůže růst.“ Podnikatelka, mentorka a prezidentka ČMA Olga Girstlová představila s kolegyní Hanou Šmejkalovou, činnost České manažerské asociace a s jakými udržitelnými českými společnostmi spolupracuje.
Druhý blok prezentací odstartoval hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil, jehož tématem byla Udržitelnost a společenská odpovědnost – výzva pro konkurenceschopnost. Navrátil, který pochází z Orlového, papírově nejhoršího místa pro život v republice, hovořil mj. o tom, v jakých oblastech je Česko, které si v indexu prosperity lehce pohoršilo z 13. místa (2022) na 15. pozici (2023), hodnocené pozitivně (digitalizace, zdraví, bezpečnost) a v jakých má nedostatky (životní prostředí, prostředí pro podnikání, dostupnost bydlení). Navrátil také nastínil, jak jsme na tom ve srovnání s okolními zeměmi, co se týče např. věku odchodu do důchodu, výše platů nebo robotizace. „Jsme jedna z nejkreativnější a nejtalentovanějších zemí“, uvedl navzdory ne vždy pozitivním výsledkům.
V odpoledním bloku konference byl prostor pro čtyři kulaté stoly. Workshop Open Innovation Jana Naxery byl zaměřený na využití neotřelých technik „otevřené inovace“ pro posílení inovačních aktivit ve firmách, výzkumných organizacích i veřejné sféře a zúčastnili se ho také Lenka Palánová a Zbyněk Doležal z BIC Plzeň a research developer Jaroslav Šíp z ČVUT Praha. Filip Uhlík se věnoval Internacionalizaci ve vzdělávání, výzkumu a spolupráci a ke svému kulatému stolu přizval i Janu Ovsjannikovou (ZČU), Milana Štengla (Biomedicínské centrum) a Ditu Sládkovou (NTC). Kateřina Podaná pro účastníky připravila Pitching Session aneb Kdo je kdo?, díky níž všichni přítomní z řad zástupců firemního sektoru včetně start-upů a spin-offů, výzkumných organizací i veřejné správy získali přehled o aktivních hráčích v oblasti výzkum, vývoj a inovace v Plzeňském kraji a zároveň měli možnost se také představit, nabídnout své know-how a domluvit se na dalších společných projektech. Jaké kroky dělá Západočeská univerzita v Plzni v tématu udržitelnosti? Jaká jsou očekávání a jakou roli hraje ZČU při rozvíjení tématu udržitelnosti v regionu? To prodiskutoval Milan Edl ve svém workshopu Udržitelnost ve vysokoškolském vzdělávání s kolegy ze Západočeské univerzity v Plzni, profesory Janem Váně a Dušanem Lužným.
Konference byla zrealizována v rámci projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje III, reg.č.: CZ.02.01.02/00/22_009/0008121.