Co dělat v případě zdravotních potíží

27. listopadu 2020 19:40, aktualizováno 28. ledna 2021 11:31, Bc. Eva Mertlová

Necítíte se dobře a nejste si jistí onemocněním? Sledujte, jaké příznaky nemoci se u vás objevují, a postupujte podle instrukcí.

Nejčastější příznaky COVID-19

Nejčastějšími příznaky onemocnění COVID-19 jsou zhoršené dýchání, horečka vyšší než 38°C alespoň dva dny, suchý kašel. Dalšími, a to velmi častými příznaky jsou ztráta chuti a čichu, které se mohou objevovat u bezpříznakových přenašečů. Dále můžete pociťovat silnou únavu a bolesti svalů a kloubů, bolest v krku, nevolnost. Obvyklý je také průjem. 

Máte příznaky onemocnění COVID-19?

Pokud na sobě pozorujete příznaky onemocnění COVID-19, volejte svému praktickému lékaři.

Pokud máte horečku, která trvá dále než dva dny, nebo suchý kašel bez horečky, kontaktujte telefonicky praktického lékaře nebo pohotovost (mimo pracovní dobu praktického lékaře) a postupujte podle jejich instrukcí.

Pokud je vám více než 60 let a máte kterýkoliv z výše uvedených příznaků, kontaktujte telefonicky praktického lékaře nebo pohotovost (mimo pracovní dobu praktického lékaře) a postupujte podle jejich instrukcí.

Pokud nemáte ani jeden z těchto příznaků, průběžně sledujte svůj zdravotní stav a dvakrát denně si měřte teplotu.

Léčba onemocnění a nutná pravidla

Pokud jste nemocní s covid-19, měli byste dodržovat izolaci, klid na lůžku, pít dostatek tekutin a kontaktovat svého praktického lékaře. Ten stanoví individuální doporučení symptomatické terapie. Dbejte přísně pokynů praktického lékaře. 

Oficiální informace k onemocnění COVID-19

Veškeré obecné informace k onemocnění, obvyklé příznaky, léčbu, vysvětlení k pojmům číslo R, eRouška či izolace najdete na webu ministerstva zdravotnictví ZDE.