Silnice „III/193 33 mezi Kostelcem a Ostrovem u Stříbra“ je opravena

09. září 2016 14:06, aktualizováno 13:06, Mgr. René Zeithaml

Mezi obcemi Kostelec a Ostrov u Stříbra byl 9. září 2016 po celkové opravě slavnostně otevřen úsek silnice dlouhý 2.549 metrů.

Opravovaný úsek komunikace III/193 33 řešil opravu povrchu silnice od konce obce Kostelec přes obec Alfrédov až ke křižovatce se silnicí II/230 v obci Ostrov u Stříbra. Náklady na opravu úseku dlouhého 2.594 m jsou 11,8 mil. Kč včetně DPH.

Oprava  silnice byla řešena technologií studené recyklace s následnou pokládkou nové ložné a obrusné vrstvy mimo průtah obcí Alfrédov, kde po odfrézování starého povrchu byla položena ložná a obrusná vrstva asfatobetonových vrstev ve stejné skladbě jako po recyklaci. Dále byla při opravě silnice provedena oprava čel silničních propustků a osazení silničního zábradlí dle ČSN. Pro zajištění bezpečnosti byla osazena silniční svodidla v místě rybníka na Beránku, byla provedena úprava silničních svahů v nevyhovujících místech, zhotoveny a dosypány krajnice silnice, pročištění příkopů a zhotoveno nové vodorovné dopravní značení v trvanlivém plastu.

Stavební práce byly zahájeny 13. června 2016 a dokončeny 26. srpna 2016 v souladu se schváleným harmonogramem prací dle SOD a rozhodnutím úřadu. Oprava silnice byla provedena za úplné uzavírky s mimořádnými opatřeními pro zajištění místního provozu, což pro zhotovitele stavby bylo poměrně náročné. Úplná uzavírka byla o 14 dnů zkrácena a dokončovací práce proběhly za částečné uzavírky z důvodu minimálního omezení veřejné dopravy.

Zvolené technologie opravy silnice a kvalita provedení zhotovitelem stavby zajistí  dlouhodobé bezproblémové užívání tohoto úseku silnice.

Technické údaje a spotřeba materiálu:

Název stavby:
„III/193 33 Kostelec-Ostrov u Stříbra“
Celková délka opravy silnice:
2.594 m
Šířka opravené silnice
5,50 m (s rozšířením v obloucích)
Délka opravy
2.594 m
Plocha obrusné vrstvy ACO 11+,  tl. 4 cm
13.871 m2
Plocha ložné vrstvy ACP 16+, tl. 5.cm
13.994 m2
Celková spotřeba obalované směsi
3.400 t
Množství použitého recyklátu na sjezdy
97 t
Délka nových silničních svodidel
132 m
Množství drti na nezpevněné krajnice
632 t
Pročištěné silniční příkopy v délce
1.560 m
Úprava silničních svahů
1.650 m2
Cena stavebních prací pro SÚSPK p.o.
11,8 mil. Kč (vč. DPH)
Zhotovitel:
Berdych plus spol. s r.o., Rokycany
Projektant:
Projekční kancelář Ing. Jaroslav Rojt, Domažlice
TDI:
Ingem a.s., Plzeň

(zleva) spolumajitel společnosti Berdych plus Radek Kolář, starosta Kostelce František Trhlík, náměstek hejtmana PK pro dopravu Jaroslav Bauer a generální ředitel SÚS PK Pavel Panuška