Informace poskytnuté dle zákona č. 106/1999 Sb. - dopravní obslužnost

29. března 2017 08:43, aktualizováno 07:43,
Dne 16. 3. 2017 byla Krajskému úřadu Plzeňského kraje doručena žádost o informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů.

V žádosti byly požadovány následující informace:
  • Bude upravena časová poloha vlaků linky P23 Klatovy - Domažlice, tak aby navazovala na obou koncích v uzlových stanicích Domažlice a Klatovy na nové linky dálkové dopravy (Ex6, R16).
  • Bude započato s naplňováním Plánu dopravní obslužnosti Plzeňského kraje (aktualizovaného), který v časovém období 2013+ počítá u linky P23 Klatovy - Domažlice s počty spojů za 120 minut - 2 Os v pracovní den - špička, 1 Os pracovní den - sedlo, 1 Os soboty, neděle, svátky. Pokud by bylo v GVD 2017/2018 zavedeno alespoň to, co Plzeňský kraj schválil a deklaroval v aktualizovaném plánu dopravní obslužnosti Plzeňského kraje, tedy rozsah vlaků linky P23 Klatovy - Domažlice alespoň v základním dvouhodinovém celodenním taktu, mohla by být zajištěna celodenní návaznost na budoucí spoje linek Ex6 v Domažlicích i R16 v Klatovech.
Poskytnuty byly následující informace:
Dle v současné době známých informací připravuje Ministerstvo dopravy České republiky změnu koncepce pro jízdní řád 2017/2018, nicméně stále není k dispozici její definitivní podoba včetně vypořádání připomínek ze strany Plzeňského kraje, resp. organizátora veřejné dopravy POVED s. r. o. Z tohoto pohledu není možné bezpečně stanovit zcela definitivní podobu regionální dopravy, vč. návrhu dálkové dopravy.
Pro sestavu jízdního řádu jsou stanoveny pevné lhůty. Termín předložení návrhu ročního jízdního řádu ze strany SŽDC je dle Prohlášení o dráze 2018 stanoven na 14. června 2017. Jízdní řád regionální dopravy je tedy teprve připravován jak s dopravcem (ČD, a. s.), tak provozovatelem dráhy (SŽDC, s. o.), a probíhají prvotní jednání.
V případě trati 185 Klatovy – Domažlice jsou plánovány posuny spojů tak, aby lépe respektovaly nově vzniklé časové polohy spojů dálkové dopravy. V úseku Klatovy – Janovice nad Úhlavou jsou však prováženy i vlaky v relaci Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín, které budou mít při konstrukci tras přednost před vlaky relace Klatovy – Domažlice. Definitivní podoba návrhu bude připravena nejpozději po 14. červnu 2017.

Rozsah dopravy stanovený Plánem dopravní obslužnosti Plzeňského kraje závisí na finančních možnostech Plzeňského kraje. Dle stávajících předpokladů se za celý kraj pro jízdní řád 2007/2018 očekává mírné navýšení objednávky drážních spojů v závazku veřejné služby tak, aby Plán dopravní obslužnosti byl postupně naplňován. Konkrétní podoba návrhu jízdního řádu bude k veřejnosti komunikována po předložení návrhu ročního jízdního řádu ze strany SŽDC, s. o., tj. patrně po 14. červnu 2017.

Informace byly poskytnuty dne 28. 3. 2017, v termínu daném zákonem.