Informace poskytnutá podle z. č. 106/1999 Sb. - územní plánování a počty řízení o vyjímce podle zákona o ochraně přírody a krajiny

25. března 2019 15:56, aktualizováno 14:55,

Dne 6. 3. 2019 byla na Krajský úřad Plzeňského kraje (dále jen „KÚPK“) doručena žádost o poskytnutí informací ve smyslu ustanovení zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „InfZ“). Žadatel požádal sdělení následující informace, cit.:

1. „Jaké metody používá dotčený orgán ochrany přírody při procesech územního plánování (porovnání s Nálezovou databází ochrany přírody vedenou Agenturou ochrany přírody a krajiny, rozhovory s občany, terénní šetření a pozorování apod.), aby nedošlo při tvorbě územních plánů ke kolizi se zájmy ochrany přírody.
  2. Počtu řízení o výjimce dle ZOPK a jejich zkrácený popis (katastrální území, parcelní číslo, živočišné a rostlinné druhy, délka vyřízení řízení, stanovené podmínky), které byly vedeny kvůli vymezení zastavitelné plochy v návrzích územních plánů (proces přípravy územního plánu) v období od roku 2016.
  3. Počet řízení a jejich zkrácený popis, při kterých orgán ochrany přírody vyžadoval vypracování biologického hodnocení (nově „hodnocení“) dle ZOPK v období od roku 2016.
  4. Celkových měsíčních nákladů zaměstnavatele (“super hrubá mzda“) a počet zaměstnanců za období 01/2017 až 01/2019 na: a) odd. stavebního řádu a územního plánování, b) odboru životního prostředí“.

Požadované informace požadoval zaslat na datovém nosiči, příp. e-mailem.

K žádosti k jednotlivým bodům sdělil dne 20. 3. 2019 KÚPK následující informace.

ad 1) Správní orgán (KÚPK, odbor životního prostředí) při procesech územního plánování využívá údaje z NDOP, výsledky mapování biotopů, ortofotomapy, vlastní znalost území, konzultace s odborníky, v případě potřeby vlastní šetření.

ad 2) Počet řízení o výjimce dle ustanovení § 56 ZOPK z důvodu vymezení zastavitelné plochy v návrhu územního plánu od roku 2016 – 0 řízení. V několika případech bylo požadováno stanovení podmíněně přípustného využití ploch z důvodu ochrany zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin, vázané na povolení výjimky.

ad 3) počet řízení, při nichž bylo vyžadováno biologické hodnocení: od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2017 – 2 případy rozhodnutí o nezbytnosti zajištění biologického hodnocení (výstavba MVE na jezu na ř. k. 85,579 řeky Úhlavy, zkapacitnění koryta potoka Klabava v Rokycanech), od 1. 1. 2018 dosud – průzkumy a biologická hodnocení bývají součástí žádostí, 1 případ požadavku doložení biologického hodnocení (stavba MVE, Hamr, Dýšina), 15 x požadavek doložení KÚPK, OKŘE kvalifikovaného průzkumu k výskytu netopýrů (případy zateplování domů převážně v Plzni).

ad 4) Celkové měsíční náklady zaměstnavatele (superhrubá mzda) a počet zaměstnanců za období 01/2017 – 01/2019 oddělení stavebního řádu a oddělení územního plánování a dále odboru životního prostředí KÚPK jsou uvedeny po jednotlivých měsících včetně počtu zaměstnanců v daném kalendářním měsíci v přiložené tabulce.

Informace byly zaslány podle požadavku e-mailem. Připojená poskytnutá příloha je přiložena v příloze níže, rozdělená do 2 tabulek.