Časté dotazy COVID-19

Časté dotazy týkající se COVID-19 se týkají řady mimořádných opatření a také zdravotních potíží a postupů, co dělat v případě nemoci. Odpovědi najdete jednoduše shrnuté, vychází z oficiálních informací s příslušnými odkazy, kde vždy najdete aktuální a především detailní informace k vašemu dotazu.

Jak zabránit šíření nákazy COVID-19

Jak se můžete nakazit a jak se chránit najdete ZDE


Povinnost nošení roušek/respirátorů

Rouška/respirátor sloužící jako ochranný prostředek dýchacích cest (zakrytí nosu a úst) platí do odvolání ve všech vnitřních prostorech staveb mimo bydliště nebo místo ubytování, v prostředcích veřejné dopravy, na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy, v motorových vozidlech, kde cestují osoby, které spolu nesdílí stejnou domácnost, na všech ostatních veřejně přístupných místech v zastavěném území obce, kde není možné dodržet odstup dva metry. Výjimky a detailní popis dalších míst najdete ZDE.


Co mám dělat, když je můj výsledek testu negativní, ale cítím příznaky nebo jsem byl/a v kontaktu s nakaženou osobou?

Postup najdete ZDE.


Co mám dělat, když je můj antigenní test pozitivní?

Postup najdete ZDE.


Co mám dělat, když je můj výsledek testu pozitivní?

Postup najdete ZDE.


Volný pohyb osob

Na základě rozhodnutí Vlády ČR i nadále omezen volný pohyb osob. To znamená omezení volného pohybu osob v době od 5:00 do 20:59 i noční zákaz vycházení od 21:00 do 4:59. Toto omezení má samozřejmě výjimky, které najdete s kompletním zněním zákazu ZDE.


Omezení obchodu a služeb

Mění se také oblast provozu obchodů a služeb. Konkrétní změny v obchodech, nákupních centrech i službách najdete ZDE


Omezení v kultuře

Omezení se dotkla také divadel, festivalů, kin, plesů a dalších společenských událostí. Detailní přehled všech akcí v kultuře najdete ZDE.


Svatby a pohřby

Důležité životní události jsou omezeny počtem osob. Svatba i pohřeb mají omezení určitého počtu osob. Jak je to pro svatby, pohřby i další životní události si najdete ZDE.


Protiepidemický systém PES

Ministerstvo zdravotnictví sleduje aktuální epidemiologickou situaci nově pomocí rizikového skóre PES (protiepidemický systém). Kraje jsou řazené do pěti úrovní, od kterých jsou odvislá také příslušná protiepidemická opatření. Přehledný systém umožňuje pružněji reagovat na změny v šíření nemoci COVID-19. Více informací včetně změn v systému PES najdete ZDE


Cestování do zahraničí

Pokud chcete vycestovat do zahraničí, je zásadní si vždy aktuálně zjistit podmínky dané země. Veškeré informace včetně informační linky k cestování najdete ZDE.


Testovací místa na covid-19 na území Plzeňského kraje

Přehled odběrových míst včetně odkazů na rezervaci vyšetření najdete ZDE.


Testovací místa na covid-19 na hranici Bavorska s ČR

Přehled testovacích míst v zemských okresech Wunsiedel i. Fichtelgebirge, Tirschenreuth, Neustadt a. d. Waldnaab, Schwandorf, Cham, Regen a Freyung-Grafenau najdete ZDE.
Více o antigenním testování pro pendlery na obecním úřadě v obci Rozvadov najdete ZDE.


Důležité kontakty

Obecné informace k onemocnění COVID-19, jeho příznacích i opatřeních, která s ním souvisí, najdete na webu Ministerstva zdravotnictví ČR ZDE.

Pokud si nevíte rady, která nemocnice v Plzeňském kraji vám pomůže, jaká v zařízení platí pravidla a omezení, podívejte se na webové stránky Nemocnic Plzeňského kraje ZDE

Pomoc najdete také na webu Fakultní nemocnice Plzeň, největší nemocnice v Plzeňském kraji ZDE

Aktuální data z jednotlivých regionů, informace k trasování a další informace v souvislosti s onemocněním COVID-19 najdete na webu Krajské hygienické stanice ZDE:


Mimořádná vládní opatření

Přehled mimořádných opatření, která vydala Vláda ČR a Ministerstvo zdravotnictví ČR, najdete v původním znění ZDE.


Antigenní testování

Od 16. 12. 2020 probíhá plošné testování obyvatel antigenními testy, a to v “Síti antigenních odběrových center- AOC” v již provozované definované páteřní síti odběrových míst. Testování je přístupné pro všechny obyvatele ČR se zdravotním pojištěním. V současné době je testování možné po třech dnech. Více konkrétních informací najdete ZDE. Informace najdete také v příloze článku.


Očkování proti covid-19

Kompletní informace k očkování najdete na našem webu ZDE.


Kontakty na zaměstnance Krajského úřadu Plzeňského kraje najdete ZDE.


Soubory ke stažení