Časté dotazy COVID-19

27. listopadu 2020 19:18, aktualizováno 22. ledna 2021 15:17, Bc. Eva Mertlová

Časté dotazy týkající se COVID-19 se týkají řady mimořádných opatření a také zdravotních potíží a postupů, co dělat v případě nemoci. Odpovědi najdete jednoduše shrnuté, vychází z oficiálních informací s příslušnými odkazy, kde vždy najdete aktuální a především detailní informace k vašemu dotazu.


Povinnost nošení roušek

Rouška sloužící jako ochranný prostředek dýchacích cest (zakrytí nosu a úst) platí do odvolání ve všech vnitřních prostorech staveb mimo bydliště nebo místo ubytování, v prostředcích veřejné dopravy, na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy, v motorových vozidlech, kde cestují osoby, které spolu nesdílí stejnou domácnost, na všech ostatních veřejně přístupných místech v zastavěném území obce, kde není možné dodržet odstup dva metry. Výjimky a detailní popis dalších míst najdete ZDE.


Volný pohyb osob

Od 27. 12. 2020 se vrací ČR do 5. stupně PES, proto je opět omezen volný pohyb osob. To znamená omezení volného pohybu osob v době od 5:00 do 20:59 i noční zákaz vycházení od 21:00 do 4:59. Toto omezení má samozřejmě výjimky, které najdete s kompletním zněním zákazu ZDE.


Omezení obchodu a služeb

Od 27. 12. 2020 se vzhledem k 5, stupni PES mění také oblast provozu obchodů a služeb. Služby zůstanou zavřené, restaurace mohou prodávat pouze přes okénko, dále platí zákaz prodeje alkoholu přes okénko. Otevřené zůstávají pouze prodejny s nezbytným zbožím, kterým jsou potraviny a drogerie. Tentokrát budou omezené také velké řetězce, kde budou v prodeji jen výše zmíněné sortimenty zboží. Výjimky dostávají lékárny, prodejny s bílou technikou, servisy, benzinky, zverimexy, optiky, zámečnictví, trafiky, domácí potřeby, galanterie, čistírny a prádelny. Zůstává povolen prodej zbraní a střeliva. Obchody nebudou zavírat v neděli. Zavřeno bude pouze o státních svátcích.

Konkrétní změny v obchodech, nákupních centrech i službách najdete ZDE


Omezení v kultuře

Omezení se dotkla také divadel, festivalů, kin, plesů a dalších společenských událostí. Detailní přehled všech akcí v kultuře najdete ZDE.


Svatby a pohřby

Důležité životní události jsou omezeny počtem osob. Svatba i pohřeb mají omezení určitého počtu osob. Jak je to pro svatby, pohřby i další životní události si najdete ZDE.


Protiepidemický systém PES

Ministerstvo zdravotnictví sleduje aktuální epidemiologickou situaci nově pomocí rizikového skóre PES (protiepidemický systém). Kraje jsou řazené do pěti úrovní, od kterých jsou odvislá také příslušná protiepidemická opatření. Přehledný systém umožňuje pružněji reagovat na změny v šíření nemoci COVID-19. Více informací najdete ZDE


Cestování do zahraničí

Pokud chcete vycestovat do zahraničí, je zásadní si vždy aktuálně zjistit podmínky dané země. Veškeré informace včetně informační linky k cestování najdete ZDE.


Důležité kontakty

Obecné informace k onemocnění COVID-19, jeho příznacích i opatřeních, která s ním souvisí, najdete na webu MZČR ZDE.

Pokud si nevíte rady, která nemocnice v Plzeňském kraji vám pomůže, jaká v zařízení platí pravidla a omezení, koukněte na webové stránky Nemocnic Plzeňského kraje ZDE

Pomoc najdete také na webu největší nemocnice v Plzeňském kraji FN Plzeň ZDE

Aktuální data z jednotlivých regionů, informace k trasování a další informace v souvislosti s onemocněním COVID-19 najdete na webu KHS ZDE:


Omezení chodu úřadu

Vláda ČR omezila do 12. 2. 2021 také chod krajského úřadu.

Úřední hodiny jsou stanoveny ve dnech:
pondělí: 8:00 – 11:00 hod. a 13:00 – 15:00 hod.
středa: 11:00 – 16:00 hod.

Další doporučení a omezení včetně kontaktů na zaměstnance Krajského úřadu Plzeňského kraje najdete ZDE.


Mimořádná opatření Vlády ČR

Přehled mimořádných opatření, která vydala Vláda ČR, najdete v původním znění ZDE.


Antigenní testování

Ve dnech od 16. 12. 2020 do 15. 1. 2021 bude probíhat plošné testování obyvatel antigenními testy, a to v “Síti antigenních odběrových center- AOC” v již provozované definované páteřní síti odběrových míst. Testování je přístupné pro všechny obyvatele ČR se zdravotním pojištěním. Více konkrétních informací najdete ZDE. Informace najdete také v příloze článku.


Nezbytná péče o děti zaměstnanců vybraných profesí

Školy pro o děti ve věku od 3 do 10 let a přehled vybraných profesí jejich zákonných zástupců najdete ZDE.


Strategie očkování proti COVID-19 v ČR

Prioritní skupiny pro očkování ve fázi I A najdete ZDE.


Call centra pro seniory na pomoc s registrací

Více o zprovoznění rezervačního systému a call centra pro seniory na pomoc s registrací najdete ZDE.


Soubory ke stažení