Slavnostní otevření Institutu regionů Evropy ve Vídni

05. května 2005 15:53, aktualizováno 14:53,

Dne 4. května byl slavnostně otevřen Institut regionů Evropy (Institut der Regionen Europas IRE) se sídlem v Salzburgu. Slavnostního večera v Kongresovém sále úřadu spolkového kancléře se zúčastnil i spolkový kancléř Rakouska, Dr. Wolfgang SCHÜSSEL, jakož i političtí zástupci regionů Evropy. Zakladatelem a předsedou Institutu je bývalý salzburský předseda vlády, Franz Schausberger. Institut si neklade za cíl politiku, ale chce být platformou regionům Evropy. Pan Schausberger spatřuje v dnešní době stále důležitější roli jednotlivých regionů s jejich narůstajícími kompetencemi. Institut by měl být hlavně“službou a podporou regionům“, řekl Schausberger. Důraz je kladen hlavně na výměnu informací, proto bude Institut i místem vzdělávání. „Takto mohou profitovat jedni z vědomostí druhých – a naopak.“ dodal předseda IRE. Plzeňský kraj se stal jedním z členů tohoto institutu. Za náš region se zúčastnil slavnostního otevření IRE pan radní Ing. Jiří Kalista společně s oddělením vnějších vztahů. Z České republiky se rovzněž zúčastnil hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský a zástupkyně kraje Vysočina.

Více informací o institutu naleznete v německé a anglickém jazyce na