Vlajka na budově úřadu připomíná Památný den sokolstva

08. října 2020 11:15, Bc. Eva Mertlová

U příležitosti svátku Památného dne sokolstva, který připadá na 8. října, vyvěsil Plzeňský kraj společně se zástupci lokálních sokolských žup vlajku na budově krajského úřadu. Zástupci Plzeňského kraje společně se starosty lokálních žup také debatovali o historii Sokola, současných podmínkách a společně připomněli, proč tento nově uznávaný sváteční den vznikl.

"Sokolové byli vždy důležitou společenskou složkou a jsou jí i v současné době. Je velmi důležité tuto historickou tradici udržet a připomínat si nejen tímto svátečním dnem nezastupitelnou funkci sokolské obce v naší kultuře a také odvahu všech, kteří položili život za svobodu a demokracii," uvedla náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Plzeňského kraje Marcela Krejsová.

Svátek Památný den sokolstva byl nově uznán v loňském roce. Datum 8. října bylo zvoleno proto, že v noci na tento den roku 1941 došlo na příkaz R. Heydricha k masivnímu zatýkání Sokolů. Zhruba 1500 jich bylo zatčeno během noční Akce Sokol. V tentýž den také Reinhard Heydrich podepsal zrušení sokolské organizace, kterou označil jako nebezpečnou. Více než 90 % zatčených Sokolů nepřežilo období války. Nejvýznamnějším skutkem sokolského odboje se pak stala spolupráce při atentátu na Reinharda Heydricha, který by se bez doslova sebevražedné pomoci sokolů nemohl nikdy uskutečnit. Jako symbol Památného dne sokolstva byl vybrán František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané "Přísaha republice". Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty.

Tento den připomíná památku všech členů, kteří během téměř 160 let existence spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

V současné době přibývá členská základna spolku. V Plzeňském kraji mají lokální župy přibližně 10 000 členů. Z toho 6 000 tvoří děti. Celkem u nás působí 60 sokolských žup.