V Mladoticích je nová připomínka transportů smrti

obrazek
04. září 2020 13:16, Bc. Eva Mertlová

Nový informační panel odhalili mladotičtí občané v úterý 1. září 2020. Připomínat bude všem statečnost a odvahu jejich předků. Ti dokázali ještě na sklonku druhé světové války v dubnu 1945 osvobodit 47 vězňů z transportu smrti stojícího pod dozorem SS stráží na nádraží v nedaleké Žihli. Slavnostního vzpomínkového aktu se zúčastnila za Plzeňský kraj radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Radka Trylčová.

Uplynulo více než 75 let od chvíle, kdy 27. dubna 1945 přicházeli osvobození vězni do Mladotic, které byly připraveny na jejich přivítání a záchranu. Vězni byli zubožení a nemohli uvěřit, že se jim z hrůz transportu smrti a ještě horších z předcházejícího věznění v koncentráku podařilo uniknout a přežít. 

Na tu dobu a její aktéry, hrdiny, oběti, ale i vrahy, se dnes zapomíná. V Mladoticích se podařilo vzpomínku na tehdejší události nejen udržet, ale i znovu oživit. Svědčí o tom velká účast při odhalení informačního panelu. Ten stojí vedle pomníku obětí obou světových válek z řad mladotických občanů. Mnozí se u nich zastavili a četli si jména obětí válek i osvobozených vězňů uvedených na panelu.

Komu patří dík za připomínku této události formou informačního panelu?

Irena Kutějová, iniciátorka a organizátorka vzpomínkových pochodů, podporována přáteli, pokračuje v rodinné tradici. V domě u Urbanů č. 11, kde dnes žijí Kutějovi, byla totiž pro vězně provizorní ošetřovna. Starosta Jiří Záhrobský za obec s kolegy ze zastupitelstva vše podporuje a organizuje, pokračuje ve snahách svého předchůdce Zdeňka Slacha. Na odhalení již poněkolikáté promluvil a přenesl přítomné do oněch dnů pamětních událostí Jaromír Patejdl, syn mlynáře Patejdla. Přítomní si připomněli dalšího zachránce, mlynáře Felixe Ježka, pana řídícího učitele Formánka, ženy, které vařily a vězně živily. Vzpomínala i paní Alena Staňková, vnučka prvního propuštěného z transportu smrti pplk. Oldřicha Vyhnise.

Poděkování za to, že se nezapomíná

Emotivně promluvila ředitelka Muzea a galerie v Mariánské Týnici Irena Bukačová. Přiblížila přítomným nejen dny konce války, ze kterých vznikly již dvě její knihy s názvem Škoda lásky. Radka Trylčová, členka Rady Plzeňského kraje, která školu navštěvovala právě v Mladoticích, ze srdce vzpomněla, jak o hrůzách těch dnů slýchali jako děti a připomněla, jak je pro Plzeňský kraj péče o pietní místa prioritou. Mezi diváky naslouchali mnozí, také další pamětníci, paní Soprová, pan Černý i účastníci vzpomínkových pochodů. Též starosta nedalekého Bílova Pavel Bulín, starostka Štichovic Václava Šalounová či ředitelka plaského gymnázia Markéta Lorenzová. Přijeli i dcera a syn s manželkou již zesnulého historika Josefa Vorla. Ten s dlouholetým úsilím vše o tehdejších událostech prostudoval a především sepsal do knihy Žihle varuje.

Vzpomínky podobného tématu mají také v Kralovicích, jejichž občané osvobodili 37 vězňů z transportu smrti, Čechoslováků, a zřídili pro ně lazaret. Postarali se tam o novou úpravu hromadného hrobu na kralovickém hřbitově. V samotné Žihli je v jednání umístění známých jmen obětí transportu pohřbených v hromadném hrobě, 273 vězňů, na žihelském památníku, kterého si místní obyvatelé váží.

zdroj: Milena Městecká
Autorka knihy „Evropa v agonii pochodů smrti“


Galerie