Informace poskytnuté dle InfZ - úkony ORR KÚPK - podjatost a odvolání

15. května 2023 15:14, Mgr. Gabriela Petrášová
Dne 5. 5. 2023 byla Krajskému úřadu Plzeňského kraje (dále jen „KÚPK“) doručena  žádost o poskytnutí informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, následujícího znění:

"Dne 31. 03. 2023 jsme podali ke Krajskému úřadu Plzeňského kraje, odboru regionálního rozvoje „Námitku podjatosti úřední osoby“, v níž jsme zároveň upozorňovali na skutečnost, že Město Železná Ruda má evidentní zájem použít všechny možné donucovací prostředky k tomu, aby nás přimělo ke sjednání smlouvy o spolupráci, jejímž obsahem by bylo z naší strany financování celé technické a dopravní infrastruktury v lokalitě, ve které máme zájem postavit rodinný dům. Podmínky smlouvy jsme přiložili v příloze.
Ze zkušeností, které máme nejen s Městem Železná Ruda, ale i s většinou odborů sídlících na městském úřadě, kde zde nejsou dodržovány lhůty pro vyřízení jakýchkoliv písemností daných správním řádem, jsme taktéž ke krajskému úřadu ve stejný den podali „Odvolání proti vydanému rozhodnutí MěÚ Železná Ruda, Odbor výstavby – stavební úřad“, kterým jsme se prostřednictvím stavebního úřadu v Železné Rudě odvolali ke krajskému úřadu. Tím jsme chtěli již v předstihu seznámit krajský úřad s odvoláním, které mu bude doručené stavebním úřadem v Železné Rudě. K dnešnímu dni jsme od krajského úřadu neobdrželi žádné vyjádření ani k podané „Námitce podjatosti“ ani k „Odvolání proti rozhodnutí vydané stavebním úřadem“. Žádáme o poskytnutí následujících informací:
  1.  jaké kroky k dnešnímu dni podnikl krajský úřad ve věci námitky podjatosti podané krajskému úřadu 31. 03. 2023,
  2. jaké kroky k dnešnímu dni podnikl krajský úřad ve věci odvolání proti rozhodnutí podaném ke krajskému úřadu 31. 03. 2023."

K předmětu žádost, jež byla rovněž dána na vědomí Ministerstvu pro místní rozvoj, sdělil Odbor kontroly, dozoru a stížností KÚPK následující:
ad 1. Odbor regionálního rozvoje KÚPK zatím nepodnikl v této věci žádné kroky. Vámi uplatněnou námitku podjatosti bude možné posoudit až po obdržení spisového materiálu, který bude KÚPK postoupen s podaným odvoláním.
ad 2. Vzhledem k tomu, že Vaše odvolání ze dne 30. 3. 2023 nebylo dosud Odboru regionálního rozvoje KÚPK předloženo, nebylo možné se odvoláním zabývat. Odbor regionálního rozvoje KÚPK dne 4. 5. 2023 telefonicky vyzval stavební úřad Železná Ruda k bezodkladnému postoupení odvolání s příslušným spisovým materiálem.